נכון מאוד מאוד מאוד
הוספת תגובה לדף  יקר להיות חבר
שם הכותב:  מירה נדבך
נושא / כותרת  נכון מאוד מאוד מאוד
תוכן ההודעה:  בכדי להיקלט היום בקיבוץ לא רק מופרט (גם שיתופי) צריך אופק כלכלי מעל הממוצע ועדיף יותר מזה. (חבר/ה בפוטנציה צריכים לשלם לרואה חשבון בכיר שיבדוק את האופק הכלכלי ולא רק לעבור מבחני אופי והתאמה במכון פסיכולוגי).
בקיבוצים המתחדשים (להלן מופרטים) באמת צריך להיות בעל ממון, כי אתה צריך לשלם על התשתיות (גם קיימות לא רק עתידיות) ואם אין די בתים מתאימים למשפחה בקיבוץ (צריך כסף לבניית בית, או הגדלתו ושיפוצו) ובנוסף צריך לקנות מניה (כי חייבים להיות חברי קיבוץ).
החברים הפוטנציאלים שיבנו בית בקיבוץ, או ישפצו גם לא יוכלו לקחת משכנתא בבנק (אם הקיבוץ בחר בחלופת האגודה ולא בשיוך קנייני ) - כך שהסיפור יהיה עוד יותר מסובך וקשה.
אגב בקיבוצים השיתופיים האטרקטיביים שיש בהם תור ארוך לקליטה, בעיקר של בנים. בן שאין לו אופק כלכלי מבוסס יהיה לו מאוד קשה להיקלט. כל זה בסדר גמור כי כל העולם שלנו מתנהל ככה היום. אך נשאלת השאלה שעליה כואב יזהר איפה הצביון הקיבוצי המדובר? שאחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד? אם פעם הקיבוץ היה אטרקטיבי בגלל צביונו המיוחד (כל אחד נותן לפי יכולתו ומקבל לפי צרכיו). האטרקטיביות שלו עוד תרד לאור המכשולים שמנה יזהר.
זה נכון שהיו שנים שהתחננו (ועדת קליטה) לאנשים בעיר ובכפר שיצטרפו לקיבוץ - לא היה חשוב המקצוע לא היו חשובות ההכנסות ואם היית מובטל - אל דאגה ״סידור עבודה יסדר לך…! כי יש הרבה ענפים ומקומות עבודה בקיבוץ…״ והיום זה בדיוק הפוך בצד השני של הקוטב - אמנם בקיבוצים בפריפריה מתחננים לקליטת חברים, אבל באיזה מחיר? לרוב הצעירים אפילו אם הם בעלי אופי הכי חברותי בעולם ומתפרנסים בכבוד - זו משימה כמעט בלתי אפשרית מבחינתם. ויש קיבוצים שהבנים גרים בקיבוץ שנים כתושבים ולא מצליחים להיקלט כחברים מן המנין, או להגיע עם הקיבוץ להסדר הולם.
ולך עוזי - רבי קומות בקיבוץ??? קצת הגזמת. איך ישמרו על ״הצביון המדובר…״ אגב האם אתה כבר יודע מהו?
ונשאלת השאלה מי יהיו הקנידטים החדשים שיגיעו לקיבוצים? אם פעם הקיבוצניק היה ״מצוייר ומצולם״ עם חולצה כחולה וכובע טמבל (מעמד הפועלים לא יותר מזה). לאור הנתונים הללו איך מציירים היום או יציירו מחר את חבר/ת הקיבוץ החדש?

העתקת קישור