עמיקם אסם לא מתבלבל מעובדות....
הוספת תגובה לדף  אין 'קיבוץ מופרט'!
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  עמיקם אסם לא מתבלבל מעובדות....
תוכן ההודעה:  עמיקם אסם, במאמרו המעט תוקפני, שמנסה להציב את חדר האוכל במרכז הקיבוץ אומר:"קיבוץ ש"הופרט", קרי: שהעביר לבעלות חבריו נכסים, מפעלים, קרקעות, מבני ציבור כגון - מועדון, בריכה, חדר אוכל וכדומה - הוא אינו קיבוץ גם על פי דין"
הקיבוץ המתחדש, המופרט, מעביר לחבריו את בתי חבריו והקרקעות הצמודות לבית, כמו כן הוא מעביר לחבריו את חלקם היחסי בנכסיו המניבים, כגון מפעל.
הקיבוץ איננו יכול להעביר מבני ציבור, אבל חדר האוכל מופעל בדרך כלל על ידי קבלן שגם עוסק בתחזוקתו של זה, מבני ציבור נוספים, עומדים שוממים, או שהושכרו לצרכים אלה ואחרים.
הקיבוץ איננו יכול להעביר לחבריו את הקרקעות החקלאיות, ולא את הקצבות המים.
לצערי הכותב כנראה בילה זמן רב מדי בין קירות ה"תנועה" אם היה סובב בעולם הגדול, היה מגלה להפתעתו כי רבה, מיליוני "חדרי אוכל" "מרכזי הסעדה" (האבסה קיימת רק ברפתות ובאורוות) במיליוני מפעלים, בסין למשל בה חייתי זמן מה ועבדתי חדר אוכל חינם לעובדים קיים בכול מפעל שלו מעל ל 20 עובדים, וראיתי חדרי אוכל שלידם חדר האוכל הקיבוצי, מתגמד.
קשה לומר לגבי הצד החברתי של חדרי האוכל הללו, הדבר תלוי מאוד באופי החברה.
בקיבוצי, חדר האוכל שמגיש ארוחת צהריים לחברים ולעובדי המפעל, משמש המקום גם כמפגש חברתי לוותיקי הישוב מחד, ולמחלקות המפעל בהתאם לחברויות שנוצרו במפעל.
יש לי תחושה חזקה שעמיקם ממש לא חי בשלום עם השינוי בקיבוצו אפיקים, לא נורא עמיקם, תתרגל.
העתקת קישור