מחנות בקיבוץ - ודת ממוסדת כן או לא...
הוספת תגובה לדף  איך לא להצליח
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  מחנות בקיבוץ - ודת ממוסדת כן או לא...
תוכן ההודעה:  כאשר הוויכוח על המעבר מקיבוץ שיתופי למתחדש, נגמר לפני 10 שנים ויותר, מחפש "ההומוקיבוצניקוס" משהו חדש להיאחז בו כאשר הוא זקוק לאיזה ריב בריא שישאיר אותו חי ותוסס...בקיבוץ של פעם היו אלה הוויכוחים האין סופיים על תור הלומדים, ומי ייכנס לשיכון הוותיקים, בהיעדרו של הוויכוח ההוא, עם תחנת ביניים במחנות הכן ומחנות הלא בוויכוח על השינוי, אנחנו מחפשים משהו לריב עליו.
הדת הממוסדת היא משהו ששווה ריב טוב, לאורך שנים רבות, לא הייתה דריסת רגל לדת בקיבוץ, הקיבוץ היה מקדש החילוניות, ולראות חובש כיפה בקרבנו, היה משהו מוזר, בטח אורח אמרנו...
אבל תנועת החזרה בתשובה תפסה גם אצלנו כמה וכמה, ורצונם של אלה לארגן להם מקדש משלהם (זה הקרוי בית כנסת) במקומותינו, הדברים לא תמיד מתרחשים על פני השטח, אני כיהנתי עד לפני שבועיים בהנהלת הקהילה, ולפתע מסתבר לי שהקהילה מממנת ללא אישור, שני חזנים הבאים לזמר כאן את "כול נדרי" ביום הכיפורים, ומנהל הקהילה שקרוב אצל הדת (אם כי אינו חובש כיפה) מאשר לשנים על משפחותיהם לדור בצימירים הקיבוציים שריקים בדרך כלל ביום הכיפורים, חינם אין כסף, מלבד התשלום שניתן להם, כאשר שאלתי מי אישר, מרחו אותי, ואותי זה לא קל.
הוויכוח הבא הוא על בית הכנסת, כמובן שהממסד הדתי שמחוץ לקיבוץ, מבקש להקים כאן בית כנסת ומקווה, בדרך אל האושר, אז בינתיים שמנו ברקס, אבל לא לעולם חוסן.
ההרגשה שלי, ומקווה שזה לא יקרה, שהקרב הבא יהיה בין הדתיים לחילונים בקיבוץ.
שלא תבינו אותי לא נכון, מבחינתי, צדיק באמונתו יחיה (גם אם הוא לא הכי צדיק), אבל ברגע שאותם חברים ובניהם, מבקשים להכניס לכאן את הממסד הדתי, להקים בתי כנסת ומקוואות, אז מבחינתי זה להיות או לחדול.
אני בטוח שהו הקרב הגדול הבא, לדתיים המקומיים, יהיו לדתיים כוחות לא מעטים מבחוץ, ויש סכנה שינצחו בקרב הזה, לצערי "קרבות דת" נגמרים בדרך כלל רע, וגם זה ייגמר רע.
העתקת קישור