רביבים - קסם בדרך מצאלים דרומה - לעדין
הוספת תגובה לדף  שיתופיות ואנוכיות - ב' - על מה שהשיגו ועל מה שאיבדו הקיבוצים שחוללו הפרטה עמוקה באורחות חייהם ועל נקודות החולשה והחוזק של השיתופיות (מאמר שני
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  סין - עמיעד
נושא / כותרת  רביבים - קסם בדרך מצאלים דרומה - לעדין
תוכן ההודעה:  עדין
מה אני אגיד לך, תמיד הילכה רביבים קסם עלי, תמיד היתה לי משפחה ברביבים, בני דודים, והדודה ז"ל באה לחיות אתכם,עשרות פעמים מבקר הייתי ברביבים, או חולף על פניה באימונים האין סופיים במו"פ צאלים.
קראתי את דבריך בהחלט נחמד, אני חושב שיש יתרון מסויים בבידוד שאתם ויוטבתה נמצאים בו, יש יתרון מסויים בבידוד הזה, אינני יודע כמה הוא תורם ללכידות הפנימית אבל ברור שיש איזה פקטור משפיע לעניין הזה.
לגבי חיי התרבות, בקיבוצי התרבות גוועה בקצב מהיר עם כניסת הטלוויזיות ש/ל לבתים וההתכנסות בעקבות המעבר ללינה משפחתית.
התרבות המשיכה בגוויעתה כי כידוע לך תרבות היא פונקציה יותר של מנהיגות (מנוע) מאשר כסף, להרים אירוע תרבותי במועדון שימשוך את חברי הקיבוץ לא עולה כמעט כלום (ביקוויטים, קפה ומיזוג) אבל ללא מי שיריץ את העניין זה לא צומח, עלי לציין שמאז שקיבוצי שלי הופרט, נחוגים החגים בחדר האוכל שנפתח בערבים אלו, הסדר נערך ברוב עם וכנ"ל חגים נוספים, עמיעד חגגה 60 שנה בחג השבועות ברוב עם, הורי ואחי שהיו בחגיגיות סיפרו שהיה נהדר, אז אם בתרבות עסקינן זה ממש לא שייך להפרטה.
שתי הערות נוספות, האחת לגבי מנהיגות, זו בעיית הבעיות, אין דרך לגרום למנהיגות של ממש להתיצב בראש הקיבוץ אם המנהיג יודע שעוד 3 שנים ימצא עצמו זרוק ללא עבודה, כל עוד מנהיגות קיבוצית איננה נחשבת לפנינה ברזומה, פנינה כזו שמאפשרת לנושאה לקבל עבודה בכל מקום שיחפוץ, נסתפק בדרג ב או ג או שנתנהל עם שכירים.
לגבי התוצאות של המשאל שנערך על ידי שרה אודם, תראה עידן, אנחנו ערכנו את המישאל עם המכון לחקר הקיבוץ, התוצאות היו מאוד מענינות וזה היה לפני 10 שנים הרבה לפני השינוי בעמיעד.
אבל גם אצלכם ניתן לראות שבשכבה שנושאת את הקיבוץ על גבה, אי שביעות הרצון כבר עברה את מחסום ה 40%, אלה הם סימני השבירה, זה שהוותיקים הפנסיונרים רוצים את הבטחון הסוציאלי בשיתופי, זה ברור.
אם אלה האחוזים בקרב גילאי 35-55 אז אתם בצרות, יש כבר סדקים במבנה.
לגבי הבניה החדשה, מה שהפיל את עמיעד היה מבצע שיפוץ והרחבה גדול ע"ח הקיבוץ לגילאי 35-55, 40 הרחבות מ 60 ל 120 מטר, גמרו את התזרים, אבל השאירו את כל השכבה הזו בעמיעד, וכולנו השקענו בבתים הללו את כל מה שהיה לנו.
אני מסכים שקליטה היא דבר חשוב, אבל לפעמים אנחנו שוכחים את חברינו ה"כלואים מרצון" ומגדלים לפעמים 4 ילדים ב 60 מטר.
בגדול אני מברך על שטוב לכם בשיתוף, תתקנו את המערכות, תחדשו את האסיפה כגורם מבקר, חסלו את הוועדות, שרידים של מנהל שעבר זמנו.
עוזי
העתקת קישור