לא ניסים לא נפלאות
הוספת תגובה לדף  רכב השטח כמשל - מובילי המודל המכונה במקומותינו "קיבוץ מתחדש" מזכירים במידה רבה את נהג רכב השטח הקפיטליסט ואת התנהגותו היהירה בכביש
שם הכותב:  יזהר
מקום מגורים:  דרום
נושא / כותרת  לא ניסים לא נפלאות
תוכן ההודעה:  אינני טוען שבגולות קרו נפלאות. אני גם מודע לכך שהיו ויש מי שמתנגדים לשינוי. אני בטוח שיש גם נפגעים. אחדים (בודדים) בכיס. אבל יש פגיעות נוספות.
אלא שהלא מרוצים האלה מעדיפים להישאר ולא לעזוב. מה שלא היה בעבר. למי שחי בקיבוץ, ביחוד למי שחי כחבר בקיבוץ, חשוב שיהיו בו חברים. יכול להיות שאפשר היה להמשיך להיות קיבוץ מסורתי בגבולות, אך ללא חברים. את זה ידעו גם חלק מהמתנגדים, שהצביעו בעד השינוי (היו כאלה) כדי שיישאר הקיבוץ, אם גם שונה.
פרסום דעתי על מחקרי המכון לחקר הקיבוץ עלולה להביא לתביעת דיבה, וקיבוץ גבולות לא ימממן עו"ד לעניין זה, אפילו למזכיר. זה לא המקום להתווכח על איכות המחקרים שלהם. אני כן יכול לבדוק את הקיבוץ שלי. בקיבוץ שלי חל שיפור במדדים העיקריים (צמיחה דמוגרפית, רמת שביעות רצון, רמת חיים).
מעבר לכך, רונן, אל תתנשא. אתה לא היחיד שלמד. את הפקולטה לחקלאות מסיימים כל שנה כ- 80 כלכלנים. בסה"כ האוניברסטאות בארץ מסיימים מאות רבות. חלק מהם, כמוני אוהבים לקרוא וללמוד וממשיכים בכך גם אחרי לימודיהם הפורמליים. המחשבה שאחרים לא לומדים, לא חושבים ורק אני החכם שמשקיע בתחום הזה היא התנשאות. היא גם מובילה לאיבון מחשבתי. אותו סוג של איבון שמוביל אותך לתת לי דוגמאות מיפן של 84. אותה יפן שעברה מאז מיתון עמוק והפסיקה מזמן ללמד את העולם כיצד לנהל.
את תקנון הקיבוץ אני מכיר היטב. הוא ארכאי, מיושן ושום קיבוץ לא מקיים אותו או מתקיים על פיו. יש לכך המון דוגמאות. גבולות הוא קיבוץ מתחדש. איננו דורשים מהחברים להעביר את כל רכושם לקיבוץ (אני לא בטוח שבמשמר העמק עושים את זה, אבל אתה יודע יותר טוב). לחברים יש רכוש פרטי, כמו בשער הגולן, נניח, אבל אצלנו זו לא פריצת גדר: אצלנו זה מוסכם מראש. יש אצלנו תשלום על עבודה נוספת, כמו בפתרונות של מעוז חיים. אבל אצלנו זה חלק ממערך שלם, ולא פתרון נקודתי לבעיה שהקיבוץ לא יכול לפתור.
אני בטוח שאתה מנהל מנוסה ורב פעלים, וזה שלא שמעתי מה ניהלת אינו אומר דבר: גם על יו"ר בה"פ שמעתי רק כשהוא הגזים בגריפת הכסף. אבל גם לי ולעוד כמה יש נסיון. תן קצת קרדיט (לא חובה, אפשר גם בלי).
וחוץ מזה - לא היית יודע איפה זה גבולות היית יודע שהגבעה הקרובה היא רחוקה מאד. ככה זה בנגב שלנו. אבל ובעצם - אולי גם בנושאים אחרים בהם אתה מייעץ לכולנו אתה מבין כמו בעצה הזאת - לך לגבעה הקרובה זה לא רחוק? זה רחוק, ואתה טועה.
העתקת קישור