שלום עוזי... חזרת אלינו, יופי, בוא נמשיך
הוספת תגובה לדף  רכב השטח כמשל - מובילי המודל המכונה במקומותינו "קיבוץ מתחדש" מזכירים במידה רבה את נהג רכב השטח הקפיטליסט ואת התנהגותו היהירה בכביש
שם הכותב:  המילה הלא כ"כ אחרונה
נושא / כותרת  שלום עוזי... חזרת אלינו, יופי, בוא נמשיך
תוכן ההודעה: 
שלום עוזי
כאן הטאפט, ענית לחלק מהשאלות בצורה חלקית, וזה גם משהו.

כאמור וכמצופה, לא הגבת על טענותיי שפתאום ביקשת לשנות את כללי המשחק, מאנונימיים להתעניינות באנשים, חודשים הכל בסדר, פתאום זה מפריע לך.... זה קרה כאשר הופיעו כאן שאלות-שאלות שלא כ"כ נוח לענות עליהן... מילא, גם אתה בן אדם...

כאמור, לא (!) ביקשתי את הרזומה שלך, תודה, ההנחה שלך שחלק מהכותבים כאן חיו או חיים בשולי הקיבוץ טעונת הוכחה! חבל (שוב זיוף קטן) שאתה סתם מאשים ללא שום ביסוס, אם אתה כפעיל מאד בקיבוצך מתעסק כאן בטק-בקים, לא יתכן שחברים פעילים, איכפתניקים ואחרים לא יעשו זאת. למה מה? רק לך סופר-מן שמורה הזכות והכייף הזה?

ובכן, עכשיו אפשר להמשיך לגופו של הדיון...

תווית פוליטית:
התווית הפוליטית באמת לא חשובה (מישהו טען שכן?), מה שבאמת חשוב היא השקפת העולם המבוססת על "ריאליה" (קריאת והבנת המציאות) + ערכים (מה ראוי ומה לא) + כיוון לאן... (מה ראוי שיהי, עכשיו ובעתיד) זה הכל עוזי, השלמת והאדרת המציאות ה"ריאלית" (אופס טאוטולוגיה), אתה מכנה את עצמך "ריאליסט", היא לכל היותר להיות "ריאקציונר" לכל הפחות סתם "סתגלן"/אדיש/אופורטוניסט....

קיבוץ – עיר ומה שביניהם...
"את האנרגיות אני מפנה לכיוון אחר...", אמרתי, לך עצמך, לצבירת הון-קטן, ועל הפטה "הרבה חברים בקיבוצים הקרוסים, כלכלית ודמוגרפית, פשוט מבקשים שישקרו להם" (ציטוט ממך) – עלה-פטה: " למי צריך לדאוג זה לבני ה 60 פלוס לפני הפנסיה..." (עוד ציטוט – ואני צמוד לטקטס...). מעניין עוזי, לך יש שני מצבי צילום: עמיעד, והתנועה הקיבוצית, לא רואה עוד 200 קיבוצים ששם, חברים מרכזיים כמוך גם אומרים "עלה-פטה" בני ה-60, ה-50, נשים, זקנים... שיפנו לביטוח הלאומי. כדאי לך לברר מה קורה איתם... פשוט תקרא בעיתונים.
להשקפתי, ואני חוזר לטיעוניי מתגובה מס' 49, ככל שיש יותר ערבות הדדית, שיתוף שיוויון ודמוקרטיה, יותר טוב, השינויסטים שיקרו (ציטוט שלך ראה למעלה) לחביירים, משקרים כאילו למדינה... לא רוצים שום קיבוץ. לגיטימי כמובן, עצוב מאד שאין להם אנרגיות לתיקון הקיבוץ-קיבוץ., וכמו כל המומרים וחוזרי בתשובה, הם יותר קיצוניים מהרב שלהם, ויותר קפיטליסטים מרייגן, טאצ'ר וביבי ביחד. כאן השיתופי מגן על המתחדש מפני ה"שינויסט"... עולם הפוך לא?

ואתה ממשיך: " אני ריאלי, ורשת הביטחון תקרוס, הסולידריות קורסת, החיבור בין החברים קורס, והרשת קורסת"... נכון וחבל, לא קורסת, מקריסים אותה, מפילים אותה, נוהגים בציניות מגעילה בעצם השקרים שלהם... הכל בידי אנשים עוזי, רוצים סולידריות, צריך להאמין בה ולטפח אותה יום-יום, רוצים ערכים? צריך להתאמץ בשבילם! רוצים עולם יותר טוב לנו ולבנינו? צריך להזיע ולא לברוח ל"עולם הריאלי", לסתגלנות המרדימה של הוליווד, של הקפיטליזם-ללא-בלמים כי "...אין יותר אנרגיות", עוזי. יש קיבוצים שיצאו ביחד ממשברים, קריסות וכד', ביחד, כי מנהיגיהם רצו סולידריות! זה פשוט כ"כ עוזי.

קיבוצים וקליטת בנים...
לא נכון! יש קליטת בנים בקיבוצים הטובים! תקרא את החומר.
וחוץ מזה, אמרתי מיעט, השפיץ, נגד הזרם? אמרתי? קרא את הכתבות של יטבתה... על משמר העמק, ועל קיבוצים אחרים, על קבוצות הבחירה ומעגל הקבוצות, על הקיבוצים העירוניים ובוגרי תנועות הנוער... תיפגש איתם (בחופשה הבאה), למד מהם.

נכשלנו? התנועה הקיבוצית?
כן בהרבה תחומים, בחינוך הערכי, אולי, בייצוג הפוליטי, נכון, אבל, למרות שלא יידענו ליישם את הפרקטיקה של כמה מהערכים, אינו פוסל את הערכים עצמם (לוגית), זה כמו להגיד שהיות ובברה"מ יישום הסוציאליזם היה ציני ושיקרי מההתחלה, אני לא סוציאליסט יותר... בול-שיט (סליחה, לא אישי!). אני מצדד ברעיונות מסויימים אפילו אם אני יודע שלא אראה בודאות את יישומם הפרקטי (גבולות הקבע של המדינה, שוויון ערך האדם בעולם, וכד' וכד'). התנועה הזאת כפי שכתבתי קודם היתה מוקדמת לרוב האנשים, יכול להיות שעדייו היא מקדימה בהרבה, סו-וואט? ערכיה ראויים או לא? זאת השאלה.
בוא עוזי, ונחפש את הפרקטיקה העדכנית המגשרת בין האידיאה (אידיאליזם) לבין החיים הממשיים, שהסתירות והקונפליקטים ביניהם יהיו מינימאליים, זאת החכמה, בחיפוש דרכי היישום של רעיונות וערכים נעלים שנראים ראויים בעינינו. לא לשפוך את תינוק הערך עם המים העכורים של הביצוע הקלוקל.

אני שמח שאתה מקיים רב-שיח פורה עם חברים בשיתופי, בכנות אני שמח, ומקווה שתצליחו להציע "קיבוץ.... חצי (מספיק לי) מושלם". נראה נשמח כולנו כאן ללמוד מהשיח הזה משהו ולהתקדם מעט.

בברכה
המילה האחרונה (אחרונה לדקות האלה...)
העתקת קישור