אנסה להיות תמציתי - להמילה האחרונה
הוספת תגובה לדף  רכב השטח כמשל - מובילי המודל המכונה במקומותינו "קיבוץ מתחדש" מזכירים במידה רבה את נהג רכב השטח הקפיטליסט ואת התנהגותו היהירה בכביש
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  אישינג
נושא / כותרת  אנסה להיות תמציתי - להמילה האחרונה
תוכן ההודעה:  כללי המשחק = הזדהות בשמך, שאבין עם מי אני מדבר, ולא עם טאפט, לטאפט מגיע יחס כמו לטאפט.
רזומה = אני מגיש לך את הרזומה שלי בכדי שתדע מי אני, תבדוק בגוגול ותראה האם אני דמות וירטואלית או אמיתית, יש הבדל גדול בין מי שמילא תפקידים בקיבוץ השיתופי ומכיר את המגרעות מקרוב למי שחי בשולי הקיבוץ, תרם רבות לנפילתו ועכשיו מטיף מוסר, הרי תסכים שזה לא דומה, כאשר אתה אומר שברחתי אתה מפעיל את האינסטינקט שבי שתמיד לא ברח, מה לעשות משוגע, כנ"ל לגבי ההתנדבות במד"א משנת 1976, 30 שנה של הצלת חיים, לידות ועזרה לכל מי שנפל במקלחת בעמיעד, חצור הגלילית וישובי האזור, כן הרזומה חשוב.
אני לא חושב שתווית פוליטית חשובה, אני יצאתי מהארץ למספר שנים, מכיוון שהמדינה אינה מאפשרת לשליחיה (וכך אני מרגיש) להצביע מכאן, אני מנתק מגע מהפוליטיקה הישראלית, ואני חושב שאני עושה נכון, למה להתרגז אם אינך יכול להשפיע.
זהותי כאדם? אני הייתי מגדיר עצמי הומאניסט ויותר מכל ריאליסט, אני יודע שלמה שנישאר מהתנועה הקיבוצית אין סיכוי כלל לעשות משהו משמעותי בשינוי אורחות חייה של המדינה, ולכן עם כל הצער אני את האנרגיות שלי מפנה לכיוון אחר.
נכון שאני רוצה שעמיעד תהיה מושב בסוף הדרך, אני מתנגד לסיפורי המעשיות מבתי יוצר כאלה ואחרים, אבל לצערי, ושוב מנסיוני הרב בשינוי, הרבה חברים בקיבוצים הקרוסים, כלכלית ודמוגרפית, פשוט מבקשים שישקרו להם, ממש כך, אגב אני אומר שוב, הקיבוץ השיתופי אינו מאיים על הקיבוצים המתחדשים, נגמרים, נופלים, הופכים למושבים, ממש לא, ההפך כן, לכן אתה יכול למצוא כאן באתר וגם בעיתונים של הקיבוצים, מעט מאוד כאלה שהם מליצי יושר לשינוי, לא צריך, זה הולך לבד, הבנקים לוחצים, ממנים ועד ממונה וכל השאר הולך מאליו.
אני ריאלי, ורשת הבטחון תקרוס, הסולידריות קורסת, החיבור בין החברים קורס, והרשת קורסת, הטענה אגב שיש מי שמרוקן את הקופה הציבורית היא כל כך מטומטמת ורשעה, והיא נשמעת כאן שוב ושוב ולא היא, קיבוץ שמשאיר את חבריו בראש הפירמידה אחרי שקרסו, מגיע להם עונשם זה, ממש כך, מי שלא מפטר כחלק מהתהליך את כל הצוות שמנהל משחק כיסאות מוזיקליים, מי שבוחר יו"ר עלוב שלא שולט בדיריקטוריון אלה הקבוצה הישנה? מגיע לו באמת שמגיע לו שהחבורה הזו תרוקן את הקופה.
מספיק להטיל את האשמה על כל מיני "מישהו" שהיה כ"כ פופולרי בקיבוץ הישן, הקיבוץ גם המתחדש הוא יצור דמוקרטי, האסיפה היא הפורום הקובע, מי שאין לו הכוח לקחת את החוק לידיו ולנקות את האורוות מהקש המצחין והעכברושים, שישא במחלות שהם מביאים.
בעמיעד קיבוצי אותו אני הכי מכיר, אין לדאוג לשכבת הורי, הם מסודרים, גם לא למי שנמצא בהסכם "אהדה" למי צריך לדאוג זה לבני ה 60 פלןס לפני הפנסיה, הם או חלקם די דפוקים, אבל אין מה לעשות, השכבה הזט בעמיעד למזלה די מסודרת מבחוץ, מדובר בבני גרעינים מישראל ומאנגליה, לא ראיתי רעב ללחם, ולא ראיתי שהם לא מצליחים למלא את מיכל הדלק של הרכב הפרטי שלהם.
אני נמצא בסין, זהו עולם שמתנהל בצורה מסודרת עם ממשל מרכזי מזה 5000 שנה, האנשים כאן נראים לי מבחינה אבולוציונית מתקדמים מאתנו, שער שחור עד גיל 80, עור חלק ללא שערות לגברים, מצביע על מרחק גדול יותר מהקופים מאיתנו, משמעת, לימוד, שכל, חריצות, הכל, אינני יודע מדוע נדמה לך שהחברה הקיבוצית הצליחה ולו לרגע קל לעשות משהו גבוה יותר מתקדם יותר, נכשלנו, כן נכשלנו, תכיר בכך, אם היינו גדלים כמו החרדים, עם 20 ח"כים עם השפעה של ממש על החברה, אם היינו מצליחים לעשות אדם חדש "הומוס קיבוצניקוס", משהו חדש, אבל כשלנו, גם בקיבוץ השיתופי הכי טוב רוב הבנים והבנות עוזבים לשדות זרים, זו ההוכחה הטובה ביותר לכשלון זה.
לגבי הגנתך כביכול על הקיבוץ המתחדש, כפי שאמרתי לך, עזוב כל ההגנות שלך בטלות בשישים, כאשר אובדת הסולידריות יחד עמה אובדים ערכים אוניברסליים, ומכיוון שאני צריך לשקול, למי לעזור ללימודים של בתי באוניברסיטה או לקיים רשת בטחון לאיזה בטלן, אני יודע מה אני הולך לעשות עם הכסף, מצטער אני בן קיבוץ חבר קיבוץ, שלא יצא לשנת חופש, פראייר של המערכת מיום שעמד על דעתו, אני ההוכחה הכי טובה לכשלון יצירת "אדם חדש", אינני יודע האם אתה בן משק או לא, אבל לפי הלהט אתה מישהו שחונך באיזה קן של השמו"צ.
לסיכום, אני נעלב לפעמים, אני אחרי הכל אדם, ונמאס לי שדווקא האנונימיים הכי חריפים כלפי.
אני חוזר ואומר, אני מקיים דו שיח פורה עם חברים בשיתופי ואנחנו מנסים להעלות את הכשלים על פני השטח ומנסים להציע מבנה חדש שיצליח לעשות "קיבוץ מושלם" הלוואי שנצליח.
בברכה
עוזי


העתקת קישור