האם יש מיתאם בין עושר הקיבוץ למידת השיתופיות שלו?
הוספת תגובה לדף  רכב השטח כמשל - מובילי המודל המכונה במקומותינו "קיבוץ מתחדש" מזכירים במידה רבה את נהג רכב השטח הקפיטליסט ואת התנהגותו היהירה בכביש
שם הכותב:  שיתופיסט ובנו
נושא / כותרת  האם יש מיתאם בין עושר הקיבוץ למידת השיתופיות שלו?
תוכן ההודעה:  באחד מן האיזורים בהם מרוכזים כמה קיבוצים שיתופיים (ברמות שונות של שיתוף) התארגנו 4 מהם - כנראה השיתופיים ביותר, ומה מעניין - גם ה'מבוססים' ביותר כלכלית - לסידרת פגישות ושיחות על עצם ענין ה'שתופיות' ('ערכי הליבה' שלה). על רקע הידיעה על ההתארגנות הזאת ניסיתי לספור ביחד עם בני הצעיר (עדיין תלמיד ביה"ס) את הקיבוצים היותר שיתופיים בישראל (משמר העמק, ברעם, מעגן מיכאל, יטבתה, חצרים ואחרים) ולצד הרשימה הזאת - לרשום רשימה של הקיבוצים הנחשבים 'מבוססים כלכלית' ביותר. והנה, העיר לי בני (כאמור: צעירצ'יק מאד) שנדמה לו שישנו כעין 'קשר' (מיתאם?) חיובי גבוה בין אלה לאלה. האמנם ? הנה אתגר לאנשי הסקרים והמחקר האקדמיים של התנועה הקיבוצית (באוניברסיטת חיפה, ביד טבנקין, ביד יערי וכיו"ב): עירכו אתם רשימה מהימנה (שלמה גץ אולי יודע את הקריטריונים הבדוקים, ואת הנתונים 'בשטח') של נאמר 20 או 40 הקיבוצים הנחשבים שיתופיים ביותר, על רצף של מ- 1 (מקסימום שיתופיות ושוויוניות) עד 10 (מינימום של הנ"ל), ולצידה רשימת הקיבוצים ה'עשירים' בתנועה הקיבוצית (שוב - עם 'מיקום' על רצף של 'עושר', עפ"י קריטריונים מקובלים וגלויים). ובין שתי הרשימות 'חשבו' את המיתאם(בטח יש נוסחה לזה). האמנם הקיבוצים העשירים ביותר הם גם השיתופיים והשוויוניים ביותר, ולהיפך - השיתופיים ביותר הם גם העשירים ביותר ? אם אמנם כך יוכח (וזאת כמובן עדיין שאלה ללא מענה ברור), ישאר לעוזי בן-צבי אי-שם בפאתי המזרח (מה הוא עושה שם חוץ מלכתוב ל'אתר הקיבוצים' נגד השיתוף והשוויון?) רק להגיד, 'שלא יבלבלו לו את המוח עם עובדות'. הוא הרי יודע ששיתוף מביא לעוני ולקריסה כלכלית, ורק 'ערכי הליבה' של 'מיקסום רווחים' בלי חשבון אנושי והתחשבות בזולת, רק הם 'יצילונו מרעב'. האם יש מי ש'ירים את הכפפה' שזרקתי כאן למגרש הקיבוצי והאקדמי ?
אגב: אינני טוען בהחלטתיות שהשיתופיות היא שמביאה לעושר או להיפך (לעשירים יש כסף 'לשחק' בשיתוף, כמו שגרס מישהו כאן). יתכן שישנו 'משתנה' אחר, מתווך בין שניהם, או קודם לשניהם ומשותף להם (למשל, סתם השערה לא מוכחת: בקיבוץ שיתופי ישנם יותר שיקול דעת, וזהירות בהשקעות ובהוצאות, בגלל תחושת האחריות לכלל שחזקה שם יותר...) אנחנו חייבים את התשובות לבנינו ובנותינו, אלה שטרם 'פרשו כנפיים ועפו'.כמו בני הצעיר הנ"ל.
העתקת קישור