ללעג לרש
הוספת תגובה לדף  רכב השטח כמשל - מובילי המודל המכונה במקומותינו "קיבוץ מתחדש" מזכירים במידה רבה את נהג רכב השטח הקפיטליסט ואת התנהגותו היהירה בכביש
שם הכותב:  פלג
מקום מגורים:  צפון
נושא / כותרת  ללעג לרש
תוכן ההודעה:  מי לועג ומי הרש כאן? אני חי בקיבוץ שיתופי, מתקציב של קיבוץ ואיני חש עצמי כרש.
להערכתי החיים בקיבוץ השיתופי ייחודיים ובעלי ערך סגולי, בודאי בתוך העולם הקפיטליסטי הסובב, ויש בהם דברים חיוביים רבים שאינם נמדדים בכסף. את מי שלעג למאמר שלי והסתתר מאחרי שם חלקי או בדוי הזמנתי לכתוב מאמר משלו, נראה אותו מוצא רעיון, מלביש אותו מילים, קושר בינו לבין השקפת עולם ודרכי חיים וכותב את זה מענין.. אבל כמובן שזה דבר אחר, גם לכתוב מאמר, גם להזדהות..
ברוב הצעות השינוי היחיד שישב וכתב באמת ,בדרך כלל פעם אחת ומזמן, הוא היועץ המעביר את אותה חוברת שינוי בין הקיבוצים. במקרה אחד אפילו הופצה כאן חוברת שינוי שהיועץ שכח למחוק בה את שם הישוב הקודם בו טיפל!
כנראה שהקיבוצים וחבריהם כל כך זהים וחסרי ייחוד, עד שאותה נוסחה טובה לכולם.. הוכחה לזה היא העובדה שגם אני סופג לעיתים תגובות זעם שאינן וירטואליות בחיי היומיום כנגד עמדותיי בפרשת השינויים (אין לי בעיה עם רוב השינויים שאינם דיפרנציאליים) - כיון שידועות עמדותיי השיתופיות כבר זורקים עלי כל מיני, כולל דברים שאין לי שום קשר, ידיעה או אחריות לגביהם. כן, זה לא תמיד נעים ולהפסד של ידידים מסוימים כבר התרגלתי. אם חדר אוכל לא תיפקד כמו שצריך בארוחת החג -'זה הקיבוץ השיתופי שלך..' , אם ראיתי תור לפני הקופה במרכול ובקשתי שתבוא עוד משהי מהצוות לכמה דקות לשבת בקופה השניה אז אני שומע צריחה מאחורי - 'אבל אתה רוצה קיבוץ שיתופי, נכון, זהו אז לא צריך לעבוד..',
אם באתי לישיבה בערב ושתי חברות שהיו צריכות להגיע לא באו - 'זה הקיבוץ השיתופי,מה אתה מתפלא..'.
תגובות מסוג זה שהוטחו בפני, בטח לא רק בפני, באו מדיפרנציאליים ששוב נכזבה תוחלתם לקבל יותר מקופת הכלל..
השאלה איננה מה הבעיה, בעיות לא חסר,גם בחברה השיתופית, כולנו יודעים, לחלקן יש פתרונות. השאלה היא האם יש הכרה בצדקת הדרך ולכן גם רצון למצוא פתרונות קיבוציים - שיתופיים.
העתקת קישור