יסוד הפוליטיקה
הוספת תגובה לדף  אני רץ לפוליטיקה - מי שבורח מהפוליטיקה בטענה "שזה מסריח", משמר את המצב הקיים.
שם הכותב:  אורי יזהר
מקום מגורים:  משאבי שדה
נושא / כותרת  יסוד הפוליטיקה
תוכן ההודעה:  קשה להסביר סוגיות מורכבות במסגרת כל כך מצומצמת. בכל זאת אנסה. כמי שמכיר את הפוליטיקה הישראלית במשך שנים רבות כבר ראיתי בחורים טובים מלאי רצון טוב שנחלצים לפעול ונשחקים בדרך, עד שלא נותר הרבה ממה שרצו להביא עמם. כך קרה לרבים וטובים אחרי מהפך 1977, כאשר הליכוד עלה לשלטון ורבים, ואני ביניהם, נחלצו לפעולה. שום דבר לא יצא מזה. ראיתי גם את כל המנהיגים הלוזרים של מפלגת העבודה מנסים את כל האמצעים שפעלו בעבר ולא מצליחים. אנחנו לא הבנו אז שני דברים: שכניסה למפלגת מנגנון היא כניסה למלכודת ושאת הפוליטיקה קובעים קודם כל גורמים לא מוחשיים. לא כסף ולא מנגנון, ואפילו לא מצע, אלא קודם כל יצירה ו/או ביטוי של זהות קולקטיבית. זהו היסוד של הפוליטיקה. בגין נתן ביטוי לזהות הלאומית/עדתית/מעמדית של המזרחים, לכן רובם הצביעו עבורו והעלו אותו לשלטון. מפלגת העבודה לא ידעה לעשות את זה ולכן תקופות שלטונה היו רק אפיזודות. גם עמיר פרץ, למרות היותו מזרחי, לא עושה את זה.
הציבור הישראלי ברובו נתון במבוכה גדולה ובמידה מסוימת של חרדה והוא מחפש מנהיג ומפלגה שיוכל לחוש שהוא סומך עליהם. חשו כך כלפי שרון וזה היה מקור כוחו. אם שרון לא היה יוצא מן התמונה קדימה הייתה מקבלת יותר מנדטים. ואל תבין מזה שאני חסיד של שרון. זהו ניתוח אובייקטיבי של המצב. עמיר פרץ לא זכה בתודעת רוב הציבור למעמד של מי שסומכים עליו, במידה לא מבוטלת גם באשמתו. עם כל הכבוד, הוא כנראה לא קורץ
מחומר של מנהיג לאומי.
לגבי המשוואה שלי יחימוביץ=זהבה גלאון, פירושה הוא שלא כל מי שיש לו פה גדול מבין על מה הוא מדבר וגורף גם תמיכה פוליטית.
ולבסוף, ביום ד' 26 לאפריל, יתקיים ביד טבנקין באפעל בשעה 16.30 יום עיון על תוצאות הבחירות ומשמעותן. המרצים יהיו אנשי אקדמיה והחתום מעלה, שהתמתחותו האקדמית היא סוציולוגיה פוליטית, יהיה המגיב. נדון שם במבנה החדש של המערכת הפוליטית, בשמאל, בימין ובמגזר הערבי. מודעה (קטנה) פורסמה היום בדף הירוק ומודעה נוספת תפורסם בשבוע הבא בעיתון "הקיבוץ". אני מזמין אותך ואת כל חבריך ליום העיון הזה כדי שנוכל יחד להעמיק בסוגיות הקשות והחשובות של המערכת הפוליטית וכיווני התפתחותה האפשריים.
העתקת קישור