צרור מילים בומבסטיות עם טעם של פעם...
הוספת תגובה לדף  חזון התאגדות הקיבוצים השיתופיים
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  צרור מילים בומבסטיות עם טעם של פעם...
תוכן ההודעה:  אני קורא את המסמך ששמו "התאגדות הקיבוצים השיתופיים", ומשפשף את עיני, תיכף ומייד נגשתי לבדוק שזהו מסמך מימינו אלה ולא שמישהו עשה "העתק-הדבק" מגליון על המשמר או מהשבוע בקיבוץ הארצי של 1950.
אבל בדקתי ואכן, מדובר במסמך שכותביו מאמינים שהוא ישים במאה ה 21, לא שריד עלוב של המחצית הראשונה של המאה הקודמת, אלא מסמך עדכני, שאמור לעצור את הסחף המפחיד את הכותבים, הסחף אל עבר ה"קיבוץ המעמדי" כלשון הכותבים.
הפרק הראשון, חשוב בעיני המחברים עד מאוד ונקרא לכן: "ערכי הליבה ועקרונות התנהלות הקיבוץ השיתופי-שוויוני" והוא איך לא משתמש בכול הסיסמאות הישנות, מילה במילה, ללא שינוי, ללא הצצה לצדדים, מזכיר מעט את אחינו החרדים לדבר השם, כאן זה החרדים לדברם של יערי-חזן.
וכה אמרו הכותבים: "שוויון ערך האדם, העצמת הפרט וטיפוח יכולותיו בתוך החברה.
*
שוויון ערך העבודה, מתן ערך שווה לתרומתו של כל אדם והימנעות מכל צורה של שכר או תקציב המושתת על פערים בגין כישורים, השכלה, תפקיד ויכולת.
*
אחריות החבר לעבודתו ולפרנסת הקיבוץ, בסיוע מוסדות הקיבוץ, בדרך שתביא לתרומה מרבית לאורך זמן.
*
קהילה של שותפים ריבוניים שהיא בית וגם דרך, המושתת על בעלות משותפת של הקיבוץ בזכויות בקרקע, בתשתיות, באמצעי הייצור, מבני הציבור והשיכון.
*
ערבות הדדית רחבה ומקיפה, בדגש על החינוך, ההשכלה, התרבות, הבריאות והסיעוד.
*
ניהול עצמי דמוקרטי, משתף ושקוף."
אף מילה או חצי מילה על מה קורה לבנים ולבנות שהחליטו שלא להמשיך בקיבוץ, אף מילה על זכויות הורשה, אף מלה על בטחון סוציאלי עתידי והיה אם....
ובסוף כמובן חייבים, ממש חייבים לעסוק ב"גועל נפש", איך מקיימים את ה"מט"ש" כתנועה מקבילה, והנה המתכונת:"* הגדלת הקצבת התנועה.
* העברת החלק היחסי ממסי הקיבוצים ישירות למטה.
* מיסוי נוסף של הקיבוצים.
* גיוס תרומות."
אז חברי בקיבוצים השיתופיים נראה שמה שהיה הוא שיהיה, הרצון לשמור על החומות בכול מחיר, יגרום להמשך הסחף, כי ברבים מהקיבוצים שעדיין שיתופיים, הזרמים התת קרקעיים חזקים ומתחזקים, אבל ה"מנהיגות" תקועה בעבר, וחושבת כמו הרב עובדיה והרב אלישיב, שכול שינוי יהרוס ולא ייבנה.
העתיד אם לא שמתם לב, כבר כאן, והעתיד הוא ב"קיבוצים מתחדשים" והתארגנויות קואופרטיביות אבל, אל תתנו לעצמכם להתבלבל מהעובדות.
העתקת קישור