עובדות בלי הקשר - הן לא עובדות
הוספת תגובה לדף  פנסיה בראש / נייר עמדה
שם הכותב:  ארנון אבני
נושא / כותרת  עובדות בלי הקשר - הן לא עובדות
תוכן ההודעה:  ראשית, בקיבוצי, נירים כבר עברנו להתנהלות של אחרי ההפרטה עם הבדל אחד מהאחרים: אצלנו, לפחות עד סוף שנת ההתנסות, מי שלא רוצה - לא חייב (לגימלאים עומדת הזכות הזו ללא תנאי). אצלנו, כבר ברור שמפנסיה של 4000 נישאר הרבה מאוד, זה לא מפריע לכמה חברים להמשיך לזעוק חמס ולתבוע פנסייה לפי חישובים בשמיים.
אבל, לפני שהגשנו המלצות לקיבוץ עשינו טיולים בארץ, כל חברי הועדה, וניפגשנו עם קיבוצים שונים. למשל בקיבוץ רוחמה עברו עם משהו שהוא הרבה פחות מהמינימום ששקיים היום. אלא ששם גם זה היה בגדר שיפור. כמו כן, בדקתי והתקשרתי וגיליתי שגם בקיבוצים שבהם יש מינימום התמונה היא דומה. הסיבה היא פשוטה: לא סתם נמצא קיבוץ בפנסיית מינימום ולא סתם מגיע קיבוץ כזה להפרטה עוד לפני אלה שיש להם "פנסיה ראוייה". אלה קיבוצים שהגיעו לסוף דרכם וזה התבטא גם ברמת חייהם שלפני השינוי.
לא במקרה ביקשתי את שם הקיבוץ, כי ביררתי מספר פרטים על המתלוננים לדוגמה של פנסיה בראש (חלק מהעובדות התפרסמו בדף הירוק, שם פנה זוג פנסיונרים ליעקב לזר והתלננו על מצבם. כאשר החל לחקור הם עצרו אותו ואמרו - מה אתה נכנס לנו לכיס). התברר שלדעת מספיק חברים ותיקים אחרים באותו קיבוץ, החבר'ה האלה מזייפים מצוקה.
עכשיו תראה ולדימיר, בקיבוץ שיתופי, אם שניים שלושה פנסיונרים ממשיכים לעשות הכל אחרי ההפרטה כמו לפניה, ונשאר להם יותר, ברור שמקבלים יותר. השאלה עוברת לתנאים מיוחדים כמו סיעוד, שאיננו יכול להיות חלק מהפנסיה אלא חלק מההסדר הפנימי בקיבוץ (למיטב ידיעתי רוב הקיבוצים המופרטים אם לא כולם, אינם מתנערים מזה).
גם עניין הנסיעות לבית חולים. לקבוצים בפריפריה זה סיפור גדול יותר מאלה שקרובים לבית החולים אבל בוא לא נישכח שפנסיונרים שבאים והולכים מבתי חולים בדרך כלל מצמצמים הוצאות אחרות באותה תקופה. כמו כל הפנסיונרים בעולם. ועדיין נשאלת השאלה כמה נישאר.
וכאן אנחנו מגיעים אליך. אולי לא במקרה יש לך מספק שכל שלא להיחשף כמו כמה חברים מהמתלוננים לדוגמה, כבר התבזו כאשר התבררו הנתונים האמיתיים (בדרך כלל עושים את החשיפה הזו ברחמנות, בלי שמות אבל בקיבוצם כולם יודעים).
לכן ביקשתי שם וקיבוץ.
אתה יודע מה, ספר לי את שם הקיבוץ שלך ואני אבדוק (יש לכולנו מספיק קשרים בשביל זה) מה היה בקיבוצך (או זה שאתה מצהיר שהוא קיבוצך) לפני השינוי ומה יש עכשיו.
הרבה יותר טוב אם גם תחשוף את עצמך, למרות שאני יודע שזה לא קל, אבל רבים עושים את זה גם בתקשורת הארצית. רמז: בדרך כלל כאשר הם יודעים שאין בדבריהם זיופים שכל שכן מכיר.
נסה והצלח.
העתקת קישור