בואו נבדוק ביחד
הוספת תגובה לדף  פנסיה בראש / נייר עמדה
שם הכותב:  ארנון אבני
נושא / כותרת  בואו נבדוק ביחד
תוכן ההודעה:  אדם עובד וצובר נכסים כדי שיעמדו לזכותו ביום שיפרוש. מי שמנסה לנסח תקנונים על פי ההגיון הזה יכול בנקל להבחין שהמגמה, שמתבטאת בקביעת הערך של 70% מהשכר בתקופת ההשתכרות, נועדה כדי לאפשר קיום באותה רמת חיים שאליה הגיע האדם ביום צאתו לגמלאות.
גם בקיבוץ זה היה תמיד ככה. הורי המשיכו את חייהם באותה הרמה גם כאשר הפסיקו לעבוד.
בשינוי קרה משהו אחר. לפי מיטב המידע שברשותי, בכל הקיבוצים העלו הגימלאים את רמת חייהם - על פי המדד של הכסף הפנוי שנשאר בסוף החודש. נכון שיש כאלה שקיבלו פנסית מינימום אבל זה בגלל שביום השינוי זו הייתה רמת חייהם ולכן הפנסיה הזו גם היא בגדר עלייה ברמת החיים. בנוסף על כך, קיבלו גימלאי הקיבוץ זכויות הורשה שמעולם לא היו להם, ולהבדיל משכניהם בעיר הקרובה, הם ממשיכים להיות שותפים בכירים ברווחי הקיבוץ שעל פי רוב ההתנסויות משפר גם הוא את ביצועיו עם השינוי. כלומר - בניגוד לכל הפנסיונרים בעולם לפנסיונר הקיבוצי מותר לצפות לשיפור ברמת חייו שכמובן תלוי, כמו כל חברי הקיבוץ- במצב המשק.
מה הרע במצב כזה? למה צריך לחפש נקודות משען באחוזים והגדרות מההשתכרות בקיבוץ ומההכנסה הממוצעת במשק, כאשר לפנינו ההגדרה הכי אוניברסאלית של שמירת רמת החיים ביום היציאה לפנסיה וכאשר בניגוד לכל האחרים המצב הזה צפוי להשתפר.
צר לי לראות אנשים רציניים מצטרפים לטענות דמגוגיות שמנסות לתאר את האנשים, שכולנו רואים כל יום, כאילו יצאו מגולאג. עם תיאורים על מחסור במכשירי שמיעה או טיפולים רפואיים מבלי שמישהו ישאל אם כל זה עמד לרשותם בימי השיתוף (תשובה - לא, כי לא היה כסף).
יש בכל הקמפיין הזה מצג כוזב לפיו הזקנים חיו בצמצום עד יום השינוי מתוך ויתור אידיאולוגי על רווחה למען הצעירים, ועכשיו, כאשר לקחו מהם את טעם החיים, הם מבקשים בחזרה את שלהם. זה שקר, הם חיו על פי מה שהיה לכולם וצפוי היה להישאר ככה ללא השינוי (או לקרוס).
אני מציע למי שרוצה לעמוד מאחורי סיפורי הגולאג, שבמקום ללהטט במספרים שיספר לנו איך בקיבוצו ירדו הזקנים ברמת חייהם. וכדאי שידייק, כי בכל קיבוץ שבו זוג קשישים אחד או שניים יצהירו שיש להם היום יותר מבעבר- יהפוך כל התיאור על מצבם הקשה למגוחך. כי אין ספק שאפשר לספר שהכסף ניגמר כי אין בעייה לגמור כל כסף. אבל אם זוג אחד יצהיר שמצבו באותם תנאים (בלי משרה חדשה) השתפר - זו כנראה האמת.
המכרז פתוח.
פרטים חשובים: שם הקיבוץ ושם הכותב. בואו ניראה.
נ. ב. בועז אפלל מוזמן להצהיר בשם חברי יפתח שמצבם התדרדר, אני מוכל להתערב שיהיו רבים שיצהירו את ההיפך.
העתקת קישור