תשובה לעו"ד אמיר גנז
הוספת תגובה לדף  זכות בסיסית חסרה - יעוץ משפטי לחבר הקיבוץ היא זכות בסיסית ולגיטימית שאיננה מוסדרת. מעט מדי חברים ערים לבעיה הזו. הגיע הזמן להתעורר - ותגובת עו
שם הכותב:  זמי בן-חורין
דואר אלקטרוני  zamibc@netvision.net.il
מקום מגורים:  געש
נושא / כותרת  תשובה לעו"ד אמיר גנז
תוכן ההודעה:  כל פעם אני מופתע מחדש מנפלאות ההגיון הקיבוצי - חוות החיות בהתגשמותה!!!
שימו לב למה אומר עו"ד גנז:

1. "מחסום להתדיינות הוא העלות", אולי מציע העו"ד הנכבד להעלות עוד את תעריפי האגרה, שכ"ט עורכי דין וכ"ו על מנת שעניי הארץ (והקיבוצים) לא יטרידו את השלטון, את הנהלות הקיבוצים, את אלו שגרמו להם עוול. כשהנטיה בעולם המערבי הוא לספק גישה קלה לבתי המשפט (אגרות נמוכות). מה שטוען עו"ד גנז כי אולי מוטב להעלות את מחיר ההתדיינות המשפטית, כך גם ירוויחו עורכי הדין יותר כסף, רק יעבדו פחות. איפה לומדים את זה?

2. לצערי, ומהסיפורים שמספרים לי חברים בקיבוצים אחרים, חלק מהתנהלות הנהלות הקיבוצים, צוותי הנהול, צוותי השינוי מלווה בברוטליות וברמיסת זכויות חברי הקיבוץ, לעיתים תוך הפרה גלויה ובוטה של כללי מנהל תקין ותקנון הקיבוץ.
אני מזמין חברים מקיבוצים להביא רשמים מקיבוצם, נלמד כולנו מהי היקף הבעיה.

3. זכות החבר וחובתו לעצמו, למשפחתו ולחבריו היא לעצור תהליך שינוי באם זה מתנהל שלא על פי החוק. החוק במקרה זה הוא תקנון הקיבוץ ולאחרונה תקנות הסיווג. השינויים שקיבוצים אימצו בעבר לווו ברובם הגדול בהפרה בוטה של תקנון האגודה השיתופית. זה שרשם האגודות השיתופיות לא התערב, וזה שמזכירי התנועה לא התערבו היא אות קלון למערכת המשפט.
במדינת ישראל שנות 2000 הכל אפשרי, קברניטי המדינה נשלחים לכלא, מועלם בתפקידם, אז למה שמנהלות הקיבוצים יהיו שונות מהם? כולנו עם אחד.

4. להציג את החבר הבודד כחזק מול הקיבוץ זו צביעות מהולה ברישעות. איך ניתן בכלל להשוות את חוזקות הקיבוץ לעומת החבר?

5. לטיב היעוץ המשפטי של המחלקה המשפטית לא אוכל להעיד כי לא נזקקתי עד היום לשירותיה (ומקווה שלא אזדקק), מה שאני כן יודע שלא יתכן לתת לחברים יעוץ משפטי ברמה סבירה בהתחשב בזמן שהוקדש לחברים על פי נתוני המחלקה עצמם. אתם השופטים.

6. אני מחזק את ידם של כל "החברים הנחושים", המעיזים להתמודד מאבק דוד בגוליית, ולעיתים מנצחים. אולי יש תקווה.

מניסיון אישי, בסוגיות שהעליתי, אני יודע כי הקיבוץ מתייעץ עם עורכי דין מהמחלקה המשפטית, מי ייתן לי את הייעוץ? למי אני אמור לפנות בשאלות חוק הנוגעות להתנהלות מוסדות הקיבוץ?

אני שב ואומר כי ללא התגייסות של חברים רבים, שיכתבו, יתקשרו למזכירים, וידרשו נגישות לייעוץ משפטי, לא נתקדם. החברים חייבים להשמיע קול וללחוץ על התנועה. המאבק על הזכות לייצוג משפטי (כן, זכות!!!) הוא המאבק של כולם, לא רק של בודדים.
העתקת קישור