אולי הגזמתי, אבל...
הוספת תגובה לדף  מלים שוות
שם הכותב:  ארנון אבני
מקום מגורים:  נירים
נושא / כותרת  אולי הגזמתי, אבל...
תוכן ההודעה:  אני מסכים אתך, אלישע שסגנונך אכן מתון ומכובד וראוי שבתגובות לדבריך ישמרו הכללים האלה. כבר במכתב הזה אני מתחיל לתרגל את זה בפרק ה'אבל'.
ה'אבל' הוא, שאתה עומד בראש אירגון שמוציא הודעות ומכנס כינוסים. בדוק בבקשה כמה פעמים חזרו מושגים כמו 'קפיטאליזם חזירי' אצלכם כאשר הם מיוחסים לפחות במשתמע, לקיבוצי השינוי ובאיזה שיקוצים מואשמים אלה כאשר הם בוחרים את בחירותיהם.
ולגופו של עניין: אצלנו בקיבוץ מתנהל תהליך מסודר ונקי של בחינת אורחות חיים שיגיע לקלפי בסוף שבוע זה. התהליך נמשך שלוש שנים ועל פי דו"ח מבקר הפנים שלנו - ללא דופי. לקראת סופו הוקם פורום מטעם עצמו של שינוי שיתופי שפנה אליכם לעזרה. אנחנ בצוות השינוי לא התנגדנו ואף שילמנו על הסיוע הזה. אלא שמהרגע שנכנסו לכאן נציגכם (חגי וצפדיה), הפך הקמפיין של הקבוצה הזו לקמפיין נגטיבי של השלכת רפש והטלת דופי במזכירות הקיבוץ ובצוות השינוי.
האוירה הפכה עכורה ואת תוצאות עזרתכם נישא עוד זמן רב.
מעבר לכך, אני רואה את פעילותכם הברוכה בקיבוצים שבהם כבר אין רוב לשיתוף. כאשר זכות הווטו של המיעוט, בגלל הצורך ברוב יחסי- נמתחת עד קצה גבול יכולתה. זאת כאשר ברור לכם שקיבוץ שיתופי כבר לא יהיה שם והמטרה היחידה היא - תג מחיר לשינוי.
למה שלא תכריזו אחת ולתמיד שקיבוץ שיש בו רוב כלשהו לשינוי, מעורבותכם תצטמצם בו לעזרה ופיקוח על מצב המיעוט בעת המעבר?
מדברים שאתה כתבת הבנתי שמאוד חשוב לשמור על החוק. מהם השתמע כאילו ויתור מכובד על קרב מאסף - איננו בגדר שמירה על החוק. מהתנהגותכם מובן שמחוייבותכם היחידה היא למי שליבו בשיתוף גם אם מטרתו היא 'תמות נפשי עם קפיטליסטים'. ומה עם סתם קיבוצניקים שפשוט נגמר להם הכוח..? האם מרגע ששינינו עמדה איננו ראויים לחיים תקינים. האם כל דפוק שנוקם בקיבוצו (ותראה לי קיבוץ בלי שלושה כאלה) זכאי לעזרתכם כי הוא 'שיתופי'?
לא מספיק, אלישע, לדגול בערכים הנכונים. צריך גם לדעת מתי מאבקיך אינם משרתים שום מטרה חיובית גם אם החוק לצידך. צריך לדעת מתי להגיד לשותפיך שתובעים מאבק עד טיפת הדם האחרונה, שאתה, כמי שהיה מזכיר תנועה קיבוצית, אינך יכול להרשות לעצמך מאבקים כאלה. אתה צריך להסביר להם שלסוג כזה של מלחמות מאסף - עליהם לבחור מנהיג אחר.
אני מצידי אשתדל להתבטא בשפה קצת פחות טוקבקיסטית- בזה אתה צודק.
העתקת קישור