לעוזי
הוספת תגובה לדף  שיתופי - חדשני / 'אתם תבטיחו לי'
שם הכותב:  אורי יזהר
נושא / כותרת  לעוזי
תוכן ההודעה:  הזיכרון ההיסטורי לא מורכב רק ממה שזוכר הציבור הרחב, אלא גם מיצירות ספרותיות, מחקרים היסטוריים ועבודות עיוניות שונות. החבר'ה האלה ששאלת אותם לא מלמדים על שום דבר חוץ מהבורות החוגגת. הם גם לא ידעו מי היה ברל כצנלסון ולא מי היה ז'בוטינסקי וגם מושגיהם על בן גוריון והרצל יהיו לא מדויקים, בלשון המעטה. אבל הם בוודאי יודעים מי זכה בתוכנית "האח הגדול" לפני שנתיים. שיהיו בריאים.
אם גליל יישאר בזיכרון ההיסטורי או לא, אינני יודע. וודאי שחוקרי תולדות מדינת ישראל לא יפסחו עליו, ולו רק בגלל העובדה שבמשך חודשים ארוכים, בעת מחלתו של יעקב דורי, הוא שימש כרמטכ"ל בפועל של מלחמת העצמאות.
אני התקוממתי על האופן שבו העלה דודו פלמה את זכרונו מגלילי. מותר וצריך לבקר ולהעריך כל אישיות היסטורית, כמובן על בסיס של ידע כלשהו. כל מי שתרם גם שגה, ברב או במעט. אבל נראה לי בלתי לגיטימי לבזות. זה הכל.
וכפי שאמרתי כבר - התנגדתי לגלילי בכמה עניינים חשובים, הן בכתב והן בעל פה וגם זכיתי ל"שטיפה" ממנו, שאני מאד גאה עליה. הייתי הראשון בקיבוץ המאוחד האקטיביסטי שאמר מעל במה פומבית שיש עם פלשתינאי ויש לו זכות להגדרה עצמית לאומית. זה היה במאי 1969, במועצה של הקיבוץ המאוחד. ירדו עלי שם כהוגן, ובראשם גלילי, שקבע באופן קטיגורי שאין עם פלשתינאי.
נו, וההיסטוריה קבעה כבר מי צדק. אבל אני, כנראה, לא אכנס לזיכרון ההיסטורי...
העתקת קישור