דן - אם זה עושה לך טוב, אז שיהיה....
הוספת תגובה לדף  מסע בנפשו של הקיבוץ
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  דן - אם זה עושה לך טוב, אז שיהיה....
תוכן ההודעה:  דן, אתה יודע, אני לא רק מעמדי, לא שאני מבין בדיוק מה זה, אבל אם זה עושה לך, ולשאר החברה רק טוב, אז סבבה...
אתה יודע אני גם אתאיסט, כלומר, אני ואלוהים, לא חברים, אני חושב שאני הרבה יותר חילוני ממעמדי, אז מה? תשמע אני מסתכל בראי ורואי איש גדול עם עודף משקל, לא רואה תסמונות של מעמדי, אולי עודף המשקל? אבל ראיתי כמה חרדים גדולים ממני, והם בטח לא מעמדיים, כי אני לכאורה ממעמד גבוה מהם.
תשמע דן (סבתא שלי עליה השלום, אישיות דגולה מרבבה, שבאה מבית עשיר מאוד במינסק, שלמדה רפואה בסורבון בפאריז ודיברה על בוריין 8 שפות לפחות, קוראת היתה לאבי שיחיה עוד שנים הרבה, כך, דן...סבתא שלי אגב חשבה שלהיות רופאה זה מעמדי מדי, והלכה לעבוד בפרדסים של נס ציונה), אתה יודע מתי הרגשתי שאני במעמד נחות, כאשר הייתי בקיבוץ השיתופי, כאשר הייתי הולך לחתונות ובר מצוות משפחתיות, ומוסר ביד רועדת מבושה ומחוסר כול 100 לירות או שקל, בעוד השאר היו שולפים את פנקס השיקים, כאשר מסביבי נעם הסער, ושכני לקיבוץ, כאלה שהיה להם וגם עכשיו יש, נתנו לילדיהם, מכול טוב, כן אז הרגשתי שיש מעמדות, עכשיו דן יקירי, כאשר חלק לא קטן מאלה שיש להם, לא טורחים אפילו לחפש עבודבה בקיבוץ המתחדש, כי יש להם, רק שזה על פני השטח, ולעבוד? אז צריך לשלם מיסים פרוגרסיבים, אז יושבים בבית משחקים בבורסה, ולא משלמים מיסים, אחלה רעיון, אז אם תחפש מעמדות? מי במעמד גבוה יותר? אני שעובד לפרנסתי מבוקר עד ערב, או הפנסיונר המאושר שחי על הכנסה קבועה מהירושה ומההשקעות בבורסה, תגיד לי אתה, ועוד שאלה לי דן, מי במעמד גבוה יותר, הקיבוצניק השיתופניק מקיבוץ שיתופי עשיר כקורח, שאינו דואג ליום המחר, שקם כול בוקר ויודע שארוחתו מובטחת, בריאותו גם כן, חינוך ילדיו עד תואר ראשון, שהרכב המסובסד יעמוד לרשותו מתי שירצה, או אני שצריך כול יום לדאוג לפרנסתי, לקורת גג ולחינוך הילדים בכסף רב, מי משנינו במעמד גבוה יותר? מי כאן המעמדי ומי הפרולטריון? את מי משנינו היו מובילים לגיליוטינה בצרפת של המהפכה?
אבל אם זה עושה לך ולקיבוצניק הירושלמי השיתופי טוב וממש נחת, קרא לי מעמדי.
העתקת קישור