לעזרא - קיבוץ כזה או אחר
הוספת תגובה לדף  מסע בנפשו של הקיבוץ
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  לעזרא - קיבוץ כזה או אחר
תוכן ההודעה:  עזרא, תאמין לי, שאת השם "קיבוץ מתחדש" המציאה ועדה (אותה ועדה שרצתה לתכנן סוס ויצא לה גמל, ככה זה עם ועדות), הועדה הזו שחבריה היו רובם ככולם מהקיבוץ השיתופי, אני זוכר את הלמן מיוטבתה ואת אמרי ממשמר העמק כדומיננטים, חששה יותר מכול, שהוצאת המונח קיבוץ מהשם של הישות האחרת שהתחילה לפרוץ לחיי הקיבוצים, תגרום לכך שבסופו של דבר יהיו 220 ישובים מסוג אחר, ו 50 קיבוצים שישארו קיבוצים מסורתיים, כמו פעם.
לכן נישאר המונח קיבוץ בשם של שני האלמנטים החדשים שיצרו התקנות המעודכנות, "קיבוץ מתחדש" (גמל עם דבשת שמשתין גזוז) וחיה נוספת "קיבוץ עירוני".
כאשר ארנון מתאר את הטיסה בשמי הארץ, אני בטוח שהקיבוצים העירוניים לא ייראו ממעל, ונכון שלא ניתן להבדיל בין קיבוץ שיתופי למתחדש, אולי רק לפי מספר האופניים ליד חדר האוכל ב 0800 בבוקר.
למעשה השם קיבוץ שארנון מאוהב בו, לא ממש "עושה לי את זה" בשלט בחוץ, כתוב "עמיעד" כו שבשלט שמראה לאליפלט השכנה, איש לא יודע שזה "קיבוץ".
לצערי התקנות החדשות שנגזרו מדרישות הזר"ש דאז, הן מגוחכות, והכוונה היא אחת, להשאיר אפשרות למיצוע משכורות מול מס הכנסה ולשלם פחות מס הכנסה, מבחינתי זה מעשה מירמה, ואצלנו העניין מת כבר למעלה משנה וחצי, כך שחוץ מאבן ריחיים על הצוואר שהושם לנו על ידי "דורשי טובתנו" כביכול, אין בשם קיבוץ דבר, מצידי שיקראו לזה "נווה", "כפר" או כול רעיון אחר שתעלה.
העתקת קישור