סוף סוף אתה שואל
הוספת תגובה לדף  מסע בנפשו של הקיבוץ
שם הכותב:  ארנון אבני
מקום מגורים:  נירים
נושא / כותרת  סוף סוף אתה שואל
תוכן ההודעה:  למעשה לא ממש אכפת לי איך יקראו לזה: קיבוץ, משבצת, ישוב, נקודה (לא התנחלות)... אלא שאני כמו כל אדם, אוהב לשמור על שמי ועל שמי הטוב. 'קיבוץ נירים' הוא כבר כמעט חלק משמי, מעולם לא הייתה לי כתובת אחרת ואני כבר לא צעיר. נוח וטוב לי עם התואר הזה ואני רואה בו גם אחרי השינוי, שאני מקווה שיבוא, משהו אחר ומאתגר יותר מכל צורת ישוב אחרת.
קיבוץ הוא גם שמי הטוב: מקום שבו אנשים שותפים באמצעי היצור שלהם ובדאגה זה לזה, למרות שיש קיבוצים שיותר ויש שפחות (לדעתי ברבות הימים יתברר שאלה שהופרטו דאגו יותר לעתיד חבריהם).
מכיוון שאני לא טהרן ובעיקרון לא 'הולך עד הסוף' עם שום דבר (כמעט), אני מרגיש נוח עם חבילת המאפיינים הזו שנקראת קיבוץ. אתה בוחר לך מרכיב אחד משום שנדמה לך שלכל דבר ראוי רק השם הערכי שלו, וקובע שהוא ורק הוא קיבוץ.
אם למשל היית נכנס למפת הלווינים של גוגל, וחולף ממעוץ הציפור בשמי המדינה היית מגלה למשל שאי אפשר לטעות בזיהוי הקיבוצים מכל שאר הישובים בארץ. להעומת זאת אי אפשר להבדיל, מאותה נקודת מבט (גיאוגרפית ביסודה) בין המסורתיים למופרטים/מתחדשים. אז מה יקבע, המראה או צורת ההתפרנסות המשפחתית?
עניין אחר והוא חשוב יותר. אתה, עזרא, צהלת כאן באתר על תגלית ה'מעמדי'. השם הזה, כך סיפרת, מקפיץ פיוזים לכמה אנשים וזה מה שגרם לך, כדבריך, 'ללחוץ על הגאז' (עובדה שאני זוכר את זה). אז מה לדעתך אני חושב על התגלית הזו? אני אקצר לך: אני חושב שמי שמשתמש בה מנסה להרגיז או לריב או להעליב. אני לא מעוניין באף אחת מהאפשרויות האלה ולכן אני טורח להסביר על מה הכעס המריבה או העלבון - כדי לא להיכנס לזה.
נפגשתי בשמחה עם אבישי, לא מזמן, ואפילו הפקנו תמונה משותפת לכבוד האירוע. לא אכפת לי להתכתש איתו פה ושם זה עושה קצת טעם בחיים, אבל כאשר אני מרגיש שהוא נוקט בצעד שעתיד להביא אותי לכך שאשמח לאידו - אני מזהיר מראש כי זה מיותר לי.
קרא לנו קיבוצים מתחדשים (ולמה זה אומר שאחרים מתיישנים, אולי הם מתעדכנים?), קיבוצים מופרטים, או שתמצא משהו שלא מקפיץ פיוזים לאיש - זה בסדר.
וגם ההיפך נכון - כאשר אתם קוראים לקיבוצים המסורתיים (מסורתיים זה נשמע הוגן לא?) - 'קיבוץ קיבוץ' או אם תרצו 'קיבוץ שיתופי' או אפילו 'קיבוץ אמיתי', אין לי שום בעייה עם זה - יקרא לעצמו כל אחד בכינויי החיבה והערצה שעושים לו טוב. ממש כמו מלך מלכי הפלאפל.
העתקת קישור