מה זה שוויון?
הוספת תגובה לדף  הבולשביזם של החופש - פעם כשהקיבוץ קנה לכל הילדים אופניים זהים, קראנו לזה "בולשביזם". היום כשילד דורש מהוריו לקנות לו פריט (לעתים בלתי נחוץ) זהה
שם הכותב:  מישהי
מקום מגורים:  דרום
נושא / כותרת  מה זה שוויון?
תוכן ההודעה:  צודק עוזי בתגובתו. שיוויון זה לא לתת לכולם את אותו המוצר, כי הצרכים וסדר העדיפות שונה אצל כל אחד.
שיוויון אמיתי זה לתת לכל אחד את האמצעים השווים כלומר, הפרטת תקציבים, ושכל אחד יקנה לו את מה שהוא רוצה, ולא משהו ש"מישהו" החליט שזה מה שהוא זקוק. אנחנו לא נולדנו כולנו בתוך תבנית זהה, וזה מה שניסו במשך כל השנים לעשות וחינכו לבינוניות ושכולם אותו הדבר. אבל מה לעשות זה לא בדיוק ככה. מה שקורה בקיבוץ שהוא עדיין עובד בשיטות כאלה שחלק מהאוכלוסיה נהנה מהקופה הציבורית וחלק אחר שהעדפותיו שונות תמיד מפסיד. קיבוץ שיתופי זה המקום היחידי שבו ה"עניים" מסבסדים את ה"עשירים". לדוגמא: לפני הפרטת החשמל חברים אשר להם מקורות חוץ (והם מאד "שיתופיים"), רכשו לעצמם מוצרי חשמל שונים כגון: תנורים, מזגנים, ועוד זוללי חשמל למיניהם והפעילו אותם ללא חשבון. מי שחי רק מתקציבי הקיבוץ לא יכול היה להרשות זאת לעצמו, אבל השימוש בחשמל של אלה שברשותם היו המכשירים היה ללא פיקוח ושליטה ובעצם סובסדו על ידי אלה שלא היה להם.
דוגמא נוספת נפוצה היא טיולי הקיבוץ למיניהם. מפרסמים שיש טיול שהקיבוץ מממן סכום מסוים והחבר צריך להשלים את השאר. מי באמת יכול לנסוע? רק מי שיש לו את האפשרות להוסיף את הסכומים.כך שמי שאין לו מפסיד פעמיים, קודם הוא לא מקבל את הסכום, וגם מממן את מי שיש לו. אולי כדאי לחלק לפחות לכל החברים את הסכום כדי שכולם יהנו מה"מתנה", אבל כל אחד יחליט אם הוא רוצה לנסוע או להשתמש בכסף לצרכים אחרים אשר חשובים לו יותר. פשוט פוחדים לבדוק את סדר העדיפות האמיתי של האנשים. צורך אמיתי נבדק רק אם משהו מוכן לשלם עליו כשנותנים את חופש הבחירה האמיתי.
העתקת קישור