והעיקר - ציפורניים נקיות
הוספת תגובה לדף  במקום - עיתון לאנשים שאוהבים קיבוץ (גליון מס' 20)
שם הכותב:  ארנון אבני
נושא / כותרת  והעיקר - ציפורניים נקיות
תוכן ההודעה:  מה שאלישע לא יבין זה שאחד הדברים שהחמיץ הקיבוץ עם אידיאולוגיה ה"מהותנית" שלו, זה שמידתיות והבנה של נורמות יכולות לשנות תמונה של מהות. מאז הדיונים העקרים על סמל הבוגרים מנסים בשומר הצעיר לסדר את העולם לפי טובים ורעים כאשר הטובים הם אלה שנופלים בצד הנכון של הקו המשורטט, ולהם כל הארץ, ואלה שנמצאים בצד השני שבדרך כלל מניעיהם רעים: קפיטליסטים, עובדי אלילים וכובשים לתיאבון. בשנים האחרונות נוספו אליהם 'הדיפרנציאלים', שלצורך הדיון איתם רצוי גם למצוא שמות תואר שיעצבנו אותם - 'מעמדיים' למשל.
אלא שהחיים מתנהלים קצת אחרת ולרוב בני האדם אינטרסים צולבים והם נאלצים לפשרות שלא תמיד משמחות אותם אבל הן החלק הכי מעניין בחיים מצפוניים.
כאשר בנקו אדר ז"ל, רצה לערוך את 'חותם' של 'על המשמר' התברר לו ולתומכיו, אנשי 'חוג העמק', או 'חוג אורנים', שהיו אז כוח הכוח העולה בתנועה הקיבוצית, שבתקנון כתוב שהעורך צריך להיות חבר קיבוץ. בנקו, איש יקר וחביב, כבר לא היה כזה. אז מצאו פשרה: קיבלו אותו כ'חבר הקיבוץ הארצי' והוא קיבל את התפקיד. כלומר העבירו אותו, בשל היותו מתויג כאנ"ש, את הקו הדק שמפריד בין טובים ורעים.
כאשר ישראל רפפורט היה עורך האתר הזה, היה נהוג שאת המאמרים מביאים מהעיתונות הקיבוצית. אלא שישראל, שיתופיסט גאה, לא הסתפק בזה ורצה לקדם את מאבקו ומצא שותף – רונן סנדר מנחשון שהפך באותם ימים לכותב מאמרים עצמאי יחיד (!) באתר. אחרי שהתנפל עלי (לאחר מאמר בדף הירוק) גיליתי לתדהמתי שהאיש איננו חבר קיבוץ אלא תושב (בעייתי מאוד) בקיבוץ נחשון. אחרי שהשבתי לו (כגמולו לדעתי) בדף הירוק, התקשר אלי ישראל והאיץ בי לרדת מכלל מכתיבה בעיתון. בוויכוח שהתפתח ובו תקפתי את תופעת רונן סנדר, הסביר לי ישראל שרונן (שעד היום מאמריו נמצאים כאן באתר להבדיל ממאמריו של אלישע), הוא אינו שותף בקיבוץ אבל הוא 'שותף אידיאולוגי'.
את כל הסיפורים של דלומי הייתי קונה בקלות ללא טענה קלה שבקלות, אפילו בלא מעט סימפאטיה. אלא שהאיש מתנגד לכל פשרה שבני אדם נאלצים לעשות (והשינויים בקיבוץ הם כאלה) בניגוד לדעתו.
ואלישע, הוא כנראה ימשיך לחפש שותפים אידיאולוגיים מהגורן ומהיקב, ועדיף שילכלכו כי הוא עצמו צריך להיזהר, הציפורניים שלו צריכות להישאר נקיות.
העתקת קישור