איציק, משבר חברתי לשבר כלכלי והיציאה ממנו
הוספת תגובה לדף  תן פסיקה, גדעון
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  איציק, משבר חברתי לשבר כלכלי והיציאה ממנו
תוכן ההודעה:  איציק, שוב אני מסתכל פנימה, אל מה שהתרחש כאן בעמיעד, קשה לי לבדוק את אשר התרחש בקיבוצך או בקיבוצים האחרים, בעיקר מפני שחוץ ממך וממי שגר בקיבוצים האחרים, קשה לשפוט את שהתרחש שם בטרם השינוי, אם יש 200 שינויים שעברו הקיבוצים, יש למעשה 200 וריאציות של תהליך השינוי.
נכון שיש מספר מאפיינים מאחדים, בכול קיבוץ היו כאלה שקיבלו את השיוני וכאלה שלא חיים עמו בשלום עד היום.
אצלנו השינוי החל בשבר חברתי נורא, איש לא ממש דיבר על שינוי ב 1995 חוץ ממשוגע אחד, אני, איש לא חשב שהקיבוץ הנפלא שלנו, ייקרוס, קודם חברתית ולאחר מכן כלכלית, איש לא הבין בהתחלה שהשבר החברתי, יביא עמו גם משבר כלכלי קשה.
המעניין בעמיעד, להבדיל אולי מקיבוצים אחרים שעברו שינוי, שכתוצאה מהשבר החברתי, וגל העזיבות הגדול שבאו עמו (15 משפחות צעירות ומרכזיות בחלקן)הקמנו גוף הידברות גדול שכלל את כול הפלגים במחלוקת החברתית, הגוף שנקרא "הצוות המוביל" הצליח לגשר על חלק מהמחלוקות, אבל כמו בכול פשרה, לא הלך את ה"מייל הנוסף" והשאיר בסופו של דבר את כול החוליים, פעילים ובועטים.
אין ספק שהגוף הזה גרם לכך שניתן היה להעביר את השינוי בסעיף המקולל 118 ברוב עצום של מעל 80 אחוז, אבל המגוחך הוא שאת ההצבעה על השינוי, ממש לא נצרכנו לו, נשאלת השאלה האם היה צריך כמעט עשור של דיונים, שבר חברתי וכלכלי בכדי להגיע למצב שבו 80% מהחברים הצביעו בעד שינוי קיצוני לקיבוץ מתחדש?
נכון עד היום קיימים ה 20% שהתנגדו, הסיבות היו לא תמיד לעניין, אבל בסופו של יום, איציק, נדמה לי שאם תבוא לערוך סקר בקרב חבריינו תגלה שמעל ל 90 אחוז מרוצים מהשינויים ולא יבקשו לחזור לאחור.
יתכן וההצלחה תמונה בכך שאין אוליגרכים ואין חברים שמקבלים מה"קיבוץ" משכורות נדיבות, אין חלוקת שלל בלתי מבוקרת, נכון שהתמחור של המשרות נראה לך אכזרי, ולא רק לך, אבל אני לא מכיר שיטה אחרת לתמחר, כול שיטה אחרת מחזירה את התמחור הלא רציונאלי, שבסופו של דבר לא אוחז מיים, אגב תפקידים כמו כובסת או תפקידים נוספים פשוט נעלמו מהחצר,זה לא שייך לתמחיר, זה שייך לרציונל של המשק הקיבוצי, שהחזיק עשרות משרות מיותרות, השינוי גרם לכך שהמשרות הללו פשוט נעלמו, לא בעלות של 3000 ש"ח ולא בעלות 0.
נדמה לי שמי שרוצה לתמחר את רינה חברת הקיבוץ, בשונה מאולגה מהישוב הסמוך, ימצא עצמו עומד בפני שוקת שבורה, בדיוק כמונו לפני 7 שנים, זה רק 7 שנים, אבל זה נראה כאילו זה היה ממש מזמן.
אגב איציק, הדרך הנכונה איננה בלתמחר את המשרות בכסף רב יותר ממה שהן שוות, אלא לדאוג שפירות הנכסים יחולקו בהתאם לוותק, זה אולי לא הכי צודק, כי יש כמה "חברה טובים" שיקטפו יותר ממה שאתה חושב שמגיע להם, אבל זו הדרך הכי צודקת לחלק את פירות הנכסים, אצלנו אגב יש קבוצת "צעירים" בגילאי ה 40 פלוס, שמנסים לטעון שהוותק איננו השיטה הטובה ביותר ויש לחלק לכול בית אב בצורה שווה, הסיכוי שלהם להצליח לא ממש נראה טוב, אבל הם לא מוותרים והולכים לבתי המשפט, בתי המשפט כך נראה, יחליטו בהתאם לחוק, לתקנות האגודה ולתקנון, ובסופו של דבר גם בהחלטות הקיבוץ שהתקבלו כחוק.
שיהיה לנו חג שמח, אגב היום, ממש עוד 12 שעות מתכנס כול הקיבוץ לרב שיח על העתיד, שווה לבוא לשמוע.
העתקת קישור