מאמר מפוקח של אלישע
הוספת תגובה לדף  שקר חוסר הברירה
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  מאמר מפוקח של אלישע
תוכן ההודעה:  הנה מאמר מפוקח של אלישע, נכון שהטענה שרק חסרון הכיס הוביל לשינוי איננו נכון ב100 אחוז, אבל אלישע, שווה בדיקה, כמה מ 200 הקיבוצים שעברו שינוי, עשו זאת מעמדת כוח, וכמה עשו כן מחוסר ברירה כלכלית?
אני מעריך שכ 10-15% מהקיבוצים עשו את השינוי בשובה ונחת, מתוך ברירה, וכול השאר עשו כן כאשר הם או חדלי פרעון או על סף חדלות הפרעון, בכלל אלישע הסדר הבנקים השני המכונה בטעות הסדר הקיבוצים, ראוי היה שלא ייצא לדרך, ההסכם הזה שבגללו אנחנו אוכלים קש ציבורי עד היום, לא פתר בגדול דבר, אני מעריך שהמצב לא היה שונה בהרבה עם הסדר או בלעדיו, ההבדל היחיד היה במידה שלא היה הסדר, שהבנקים נאלצים היו למחוק את החובות האבודים, לממש נכסים? רוב הקיבוצים שהגיעו לחובות ענק (עד 500 מיליון ש"ח לקיבוץ), לא יכולים היו להציב בטוחות מול המספרים האלו, ומכיוון שנמספרים הללו לא היו כסף אמיתי, אלא משהו כמו בועת הנדל"ן האמריקאי, הקיבוצים שדובר בהם היו פושטים את הרגל ומתיצבים מחדש עם הנהלה ממונה, עיין ערך מצובה, אינני סבור שזה היה כול כך נורא, רק זה היה מזיז את המשבר לשנות ה 80 במקום שזה יכה בתנועה בסוף שנות התשעים.
לסיכום, המשוואה ברורה, נכון שלא כול הקיבוצים העשירים נשארו שיתופיים, אבל תודה אלישע, שכמעט בלתי אפשרי להישאר שיתופי כשהפרוטה איננה מצוייה בכיסך, עובדה, אותה אתה מחזק במאמרך.
העתקת קישור