פיאודליזם ליברליזם קומוניזם וחוזר חלילה
הוספת תגובה לדף  אצולה סוציאליסטית
שם הכותב:  גדעון שפירא
מקום מגורים:  עין השופט
נושא / כותרת  פיאודליזם ליברליזם קומוניזם וחוזר חלילה
תוכן ההודעה:  אני מסכים עם רבות מהנחותיו של אודי מנור. אני לחלוטין אינני מסכים כי החברה הקיבוצית הצליחה לחרוג מעבר לקומוניזם וסוציאליזם גרידא. האדם כיסוד וכלב המבנה החברתי מעולם לא הוכר באמת על ידי המערכת הקיבוצית. תמיד ראו את הארגון כעומד מעל הכל ולא בהכרח לטובת האנשים כפשוטו. תמיד היו מטרות שהאפילו על האדם. תמיד היו דרישות אולטימטיביות כמו "טובת הכלל" ו"טובת החברה" שהועמדו מעל לפרט, שלא לדבר על המשפחה שמעולם לא הוכרה על ידי הקיבוץ כיסודה של החברה. המשפט של הרברט מרקוזה לעמוס עוז מאפיין זאת היטב: "נשארתם המקום היחיד שמתממש בו סוציאליזם ועיני כל העולם נשואות אליכם, האם עכשיו תתעסקו בארבעה כיווני אויר לבתיכם"? הקיבוץ לא חידש דבר בסוציאליזם וכאשר זה נזרק לפח האשפה של ההיסטוריה, לא היה לנו מה להציע לארצות שהתייאשו ממנו. גם כיום מי שמנסה לתמוך בסוציאליזם לא מצליח לחרוג מ-20 השנים הראשונות של המאה ה-20.
ממול לכך אי אפשר להכחיש, כי הליברליזם הביא לאנושות את הדמוקרטיה, את שוויון ערך האדם, את ההומניזם, את השוויון בפני החוק, את השוויון בין המינים, את חופש הפרט, את זכות הקניין, את הרעיון שהמדינה והארגון קיימים למען האדם ולא להפך ועוד ועוד. נכון שהאדם בעולמנו לא הפך חופשי במידה מספקת והניצול עדיין קיים, אולם המשטמה לליברליזם המאפיינת כה רבים בינינו, איננה מחמיאה לחברה הקיבוצית.
אני מסכים עם אודי גם על כך, שקיים אצלנו דמוי פיאודליזם. אבל זאת לדעת, הפיאודליזם אינו מתחיל מהפלבאים אלא מהשליטים הפיאודלים. ההנהגות הקיבוציות תמיד ראו את עצמן מורמות מעם ורשאיות לדברים שהחברים מהשורה אינם יכולים לחלום עליהם. החיים הפשוטים והצנועים כביכול, שמשו רק אחיזת עיניים לכך. תמיד הופצה התחושה, כי על כולם להודות לשליטים רבי החסד על טוב ליבם, על החברות שלהם ועל מה שיש לנו בזכותם.
העתקת קישור