פרופסור לוויתן רוכב שנית...כמה מגוחך
הוספת תגובה לדף  שיתופי - חדשני / נושא הלפיד
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  פרופסור לוויתן רוכב שנית...כמה מגוחך
תוכן ההודעה:  עמירם כהן מפרסם את מחקרו של הפרופסור לוויתן מהמכון לחקר הקיבוץ השיתופי באוניברסיטת חיפה:
http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?Elem...
המחקר מתבסס על משלוח שאלונים ל 700 חברים מ 32 קיבוצים מתוכם 20 קיבוצים מתחדשים ו 12 שיתופיים, כול מי שלמד סטטיסטיקה ברמה של שנה א', יודע שצריך לערוך מחקר שכזה במדדים מקובלים, 20 קיבוצים מתחדשים מהווים 10% מהקיבוצים המתחדשים, 12 קיבוצים שיתופיים מתוך כ 60 קיבוצים שנותרו שיתופיים עדיין, כ 18%, הופך את התוצאות ללא רלוונטיות מההתחלה.
אוריאל לוויתון הפרופסור והחבר, מאוהב בקיבוץ השיתופי תוקע סיכה ומצייר את המטרה מסביב לה.
הטענה העיקרית של אוריאל היא:"היו מקרים שחברים שהיה להם מה להרוויח מההפרטה, ניסו להשפיע ולשכנע חברים אחרים שכיהנו בתפקידי ניהול לתמוך במהלך 'כי גם לכם יהיה מכך רווח אישי גדול'"
הכותרת היא "מחקר: המרוויחים הגדולים מהפרטת הקיבוצים הם המנהלים ומשפחותיהם".
לפחות בקיבוצי, עמיעד, שכבת המנהלים שידעו שיודחו מייד עם השינוי, התנגדו לשינוי בכול כוחם, רק הקיבוץ שהם הצליחו למוטט למרות מפעל מצויין ואמצעי יצור מבורכים בחקלאות, בעט בהם בשלב מוקדם של התהליך.
לוויתן צריך היה ללכת רק לקיבוצים שבהם התמוטטה המערכת הכלכלית ולבדוק שם מה קרה לחברים לפני ואחרי, אבל לבדוק עובדות בקיבוצים הללו היה "מקלקל" לו את התוצאות שהוא רצה להגיע אליהן.
יבדוק נא המכון שבראשו הוא עובד (שהוא כבר מיותר לחלוטין) את מדד שביעות הרצון בקרב 700 מחברי הקיבוצים השיתופיים, וזה בקלות ניתן לעשות, אבל אז אין כותרת ב THEMARKER.
העתקת קישור