יצא המרצע מהשק?
הוספת תגובה לדף  כאן ועכשיו מול חשיבה לדורות
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  יצא המרצע מהשק?
תוכן ההודעה:  בתגובה למאמר אחר של שפירא המחייב שיוך פירות הנכסים, כתבתי שמהלך זה הרצוי מאוד כשלעצמו מהווה מהלך משלים לשכר הדיפרנציאלי. בעוד השכר הדיפרנציאלי נותן מענה ליכולות העבודה של הצעירים, נותן שיוך פירות ההון מענה לזכויות הוותק של הוותיקים.

אבל,

כפי שחששתי, כאשר חושבים נקודתית, תוך נסיון להיות נחמדים ופופולריים ולא מאמצים ראיה מערכתית שיטתית כוללת, אנו עלולים לקרוס לתוך שגיאות אשר במקרים מסויימים יובילו אף לכשלים מוסריים ממש.

בא חבר אחד (תגובה 1) ומעלה בהגיון שיתופי רב את השאלה הבאה:
אם שיוך נכסים בקיבוץ השיתופי צריך להעשות ע"פ עקרון השיוויון לכל אחד לפי יכולתו לכל אחד לפי צרכיו, אז למה לא לחלק את מרבית פירות הנכסים לצעירים שרק אתמול הגיעו לקיבוץ? שכן אם המטרה היא לעזור לילדים, דווקא הם זקוקים ליותר כדי להעניק לילדים, הוותיקים כבר לא זקוקים בכלל. ולא רק זאת אלא שכך תמיד היה מזכיר לנו אותו חבר הגיוני למדי, תמיד קיבלו הצעירים דירות יותר גדולות ותקציבים יותר שמנים (עבור הילדים זוכרים).

על רקע תגובה זו, אני מציע לאלישע שפירא למשוך את הצעתו לצורך הערכות מחדש ולשקול להביא לדיון הצעה מערכתית כוללת המנמקת את זכויות חברי הקיבוץ בנכסיהם לפי וותק והיוצרת כמהלך מתבקש הנגזר מכך, קשר בין עבודה לתקציב.

ללא הצעה ברמה הזו יהיה הקיבוץ השיתופי כאמור חשוף לפתרונות לא צודקים, לא הגונים, לא הגיוניים ובעיקר גם לא מוסריים.

חומר למחשבה...
העתקת קישור