לאלישע
הוספת תגובה לדף  כאן ועכשיו מול חשיבה לדורות
שם הכותב:  חבר
נושא / כותרת  לאלישע
תוכן ההודעה:  כמעט אין חולק על דבריו של אלישע במאמר. אםשר גם לחזק אותם: מי שרוצה לקיים חברה, בודאי חברה צודקת ותומכת, לדורות - חייב להחזיק בנכסים משותפים שיאפשרו זאת.שתי נקודות בכל זאת קצת בעייתיות:
האחת - כאשר צריך להסביר מהו שוויון יש בעיה. שוויון זה על פי וותק? בקיובץ שיתפי מרבית התקציבים הם על פי גודל המשפחה. רק שיכון הוא על פי וותק, וגם זה לא מדוייק, כי בהחלט סביר ומקובל שחבר וותיק יקבל מהקיבוץ דירה קטנה משל חברו הצעיר ממנו לעיתים בשנים רבות. חלוקת רכוש או פירות שהצורך בא הוא מהרצון לעזור לילדים, כפי שאלישע מתאר, לא תהיה שוויונית אם תחולק על פי וותק: הוותיקים ביורת לא כל כך צריכים לעזור ל"ילדים" בד"כ. מי שצריך את זה זה מה שהיום הוא דור הביניים, אולי דור הביניים פלוס. וברור שמי שיש לו חמישה ילדים זקוק ליותר מאשר מי שיש לו שניים. האמירה "חלוקה שוויונית, על פי וותק" באה להסתיר את העובדה שלא מדובר בחלוקה שוויונית אלא בחלוקה על פי וותק, נקודה.
שנית - רכישת אחזקות בקיבוץ ע"י בעלי ההון. נו, אלישע, רדוד כל כך? ראשית - אפשר להגן על הקיבוץ מפני אפשרות כזו בדרכים חוקיות. זו בעיה ממש קטנה. שנית - כאילו אין בקיבוץ שיתופי מי שיכול לרכוש חלקי רכוש הקיבוץ מחבריו? אתה לא חי בקיבוץ?
בסה"כ האמירות הרי נכונות. למה להכניס כפית של זפת לתוך חבית השמנת? כי הבעד לא מספיק? צריך גם קצת נגד?
העתקת קישור