עלי קדם - מה יוצא לך מהתיאור המופרך הזה?
הוספת תגובה לדף  סיור דמיוני בקיבוץ מתחדש
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  עלי קדם - מה יוצא לך מהתיאור המופרך הזה?
תוכן ההודעה:  עלי קדם
מצטרף למקהלה של "שיתופניקים" שמאמין בכול לבו שאם יצייר את הקיבוץ המתחדש בצבעים קודרים, יתאר את העזובה ואת הפערים, אזי, מכך, יעשה טוב לחבריו בקיבוץ שיתופי זה או אחר שמתלבטים האם ללכת לשינוי או לא, אז בוא ואתאר לך קיבוץ מתחדש אחד, אבל יש לא מעט כמונו:
1. חדר האוכל - שמור, פתוח לארוחת צהריים, הוותיקים יושבים בשוחלן הוותיקים, יש שולחן של קיבוצניקים "סתם" יש שולחנות לפי המחלקות במפעל, התפריט מגוון, ואתה רואה את המטפלים והמטפלות של הקשישים הספונים בביתם, לוקחים מזון באריזות, והכי חשוב, משלמים בקופה.
חדר האוכל מתפקד, גם לוח המודעות, גם אגף תיבות הדואר, השירותים נקיים, וההבדל היחיד לעומת חדר האוכל של פעם של פעם, הוא שהצוות קטן מ 12-20 עובדים חצי מובטלים, לשלושה וחצי איש שמפעילים את ענף המזון, כולל המנהל והטבח.
אצלנו סשיתופי הפסיקו להגיש ארוחות ערב, והיום יש ארוחת בוקר לצימרים, ולכן חברים יכולים להצטרף גם.
2.המרכז התרבותי, המפלצת, הפיל הלבן, האודיטוריום עומד שומם כ 25 שנה, הסתבר שאין ביקוש, והפסיקו להקרין סרטים, לא היה קירור, הכיסאות לא היו נוחים, החימום צרך כמויות דלק ענקיות, האולם נסגר ועומד סגור שנים רבות.
3. המועדון לחבר - פעיל, מארח את האספות הדו שבועיות וישיבות של ההנהלות.
4. בריכת השחייה בלב הקיבוץ פעילה והומה מחברים ומינויים.
5. בתי הילדים שהתרוקנו, מלאים בילדים, הן של תושבים והן של "חיצוניים", מעולם לה היו מדרכות הקיבוץ מלאים בשחוק ילדים ונוער כמו היום.
6. הנוי - ירוק במידת האפשר (מים עולים הון), אבל ענף הנוי פעיל.
7. התרבות מעולם לא היתה כול כך ערנית עם חגים ואירועים.
8. בית טורקיז - בית גיל הזהב מלא בפעילויות וכולם משלמים ולא מקטרים.
9. המרפאה - עובדת לפי התקן של קופ"ח.
10. מרפאת השיניים - העברתי כרכז בריאות לראש פינה וחסכתי לעמיעד מאות אלפי שקלים מחד, ואיכות טיפול השינים של החברים עלתה בשלוש דרגות.
11. אההה...הרכבות - או שאתה חי על הירח או אני לא יודע היכן, הרכבות אצלנו, בית הורי שאליו הייתי מגיע מבית הילדים, היה 20-25 מטר מרובע, 60-80 מטר ברכבת?
12. מספר הרכבים (בלי לוגו) של הקיבוץ ירד ל 4, מספר כלי הרכב הפרטיים עלה במקביל וטוב שכך.
13.לגבי השתלטות על שטחים, הבל הבלים, יש חלוקה לשטחים (פרסלציה)שנעשתה על ידי מודדים מוסמכים, ומי שפרס גדר כזו או אחרת מוצא שאיש לא התחשב בנושא זה.
14.הסופרמרקט - מרכולית - כולנו זוכרים את רגעי הגסיסה שלנו כקיבוץ שיתופי - הנה"ח סגורה לחברים, אין כסף, ממש אין, רק למי שהיו מקורות חוץ הצליח לחייך קצת, המרכולית היתה ריקה, רק מצרכים בסיסיים, חלב, שמן, סוכר ולחם.
היום? המרכולית פורחת ומספקת את הצרכים של החברים, משלמים בכרטיס אשראי או במזומן, למבוגרים יש אפילו חשבון שמחייב את חשבונם בהנה"ח שלא יתרוצצו עם ארנקים.

לסיכום, הייתי עוד יכול להמשיך, אבל הצגת הדברים על ידי עלי קדם דנן, כול כך לא מתחברת למה שקורה באמת, שבאמת מגחכת את הכותב יותר מכול דבר אחר.
העתקת קישור