הקיבוץ האמיתי מבוסס על ערכי היהדות
הוספת תגובה לדף  הלהיט הקיבוצי החדש
שם הכותב:  משה שיאון (פיינשטיין
מקום מגורים:  מבוא-חמה
נושא / כותרת  הקיבוץ האמיתי מבוסס על ערכי היהדות
תוכן ההודעה:  ברל נפטר טרם נולדתי אך אבי גידלני במידה רבה על ערכיו. זאת לדעת - ברל וקרובו יצחק טבנקין היו בנים לשני רבנים (מתוך שלשה) שלמדו יחד לרבנות הוסמכו והיתפקרו. המישפחה עם כל היותה חלוצה ציונית ועיבריסטית לא רחקה מערכי יהדות ומסורת יהודית והמשיכה לטפח את היצירה ביידיש ואהבה לדת ולמסורת היהודית. עם כל זאת פלג זה של מישפחת קצנלסון/כצנלסון היה סוצייליסטי במלוא ההכרה ואף בני המישפחה נירתמו לחינוך והנהגה שהם יסודות
למוסר היהודי. דוד בן-גוריון אמר פעם לאבי שהוא היה חניך של סבו-ביניומין קצנלסון ב"חדר המתוקן" שלימים הפך למערכת חינוך (גן-ילדים,בית-ספר יסודי ותיכון שלימד עיברית וחינך לציונות). קרוב לוושאי שברל היה שמח להתקרבות אמיתית לערכי יהדות אך מבכה מרה את חורבן הקיבוץ והתפוררות החברה היהודית במדינה. ייתכן שהיה אומר שזו אינה ההתקרבות לציונות שחיכינו לה. כפי שקבע בווכוח עם יצחק טבנקין לגבי המהפכה הרוסית והבשורה הסוצייליסטית באומר - :זו אינה המהפיכה שחיכינו לה".
* אנו מביאים על עצמנו אסון כולל בכל הכיוון המוביל, לא הייתי קושר זאת לנושא ההתקרבות לדת או לא. רצוי לראות גם את הקיבוצים הדתיים כדוגמה לקיבוץ אמיתי שעשוי להיות גם דתי.
העתקת קישור