מילים רעות
הוספת תגובה לדף  גם השיטה אשמה
שם הכותב:  גדעון שפירא
מקום מגורים:  עין השופט
נושא / כותרת  מילים רעות
תוכן ההודעה:  לשאלות קיפי ולאחרים.
אתם כל כך שבויים במילים, עד שלא ניתן כלל לקיים דיאלוג אמיתי. מכנים קיבוץ אחד "שיתופי-שוויוני", כאילו מדובר ב"טלית שכולה תכלת" ולפי המשל, "לא רק טהור אלא קדוש מכף הרגל עד הראש". אך במקביל פועלת "מכבסה" המייצרת שמות גנאי ומסלימה אותם חדשות לבקרים עבור מי שרצו דרך שונה. בתוך כך חברים חרוצים, שעבדו ביושר כל חייהם, עסקו בחברה וחינוך ועזרו לזולת כדרך חיים, הופכים ביום בהיר אחד ל"חזירים דיפרנציאלים", "עוכרי החברה האנושית", "אוהבי ממון", "פוסט וניאו ליבראלים", "דרוויניסטים" "מעמדיים" ועוד "מרעין בישין" כיד הדמיון הקודח. האם זה הגיוני? האם אמיתי?
אני אומר במפורש: לא רק ששמות הגנאי הם שקריים ואינם עושים צדק, אלא יש בהם רוע לב עד נבזות כפשוטם. רבים בקיבוצים המשתנים חזרו לעבודות כפיים שנעזבו בידי "שיתופיים" מפאת התובענות שבהן. רובם ממשיכים להשתכר מיגיע כפיהם.
כל החוליים המוזכרים אצלכם התאזרחו בקיבוצים הרבה לפני שהופיעו ה"משתנים". רבים חיו תמיד בהרגשה, שה"ערבות ההדדית" פסחה עליהם, בעוד אחרים נטלו לעצמם ממנה מלוא חופניים. "שוויון ערך העבודה", שבא לעולם כדי לא להפלות ענפי משק שגמרו בהפסד לצד אחרים שהרוויחו, או שירותים, הפך בקיבוצי ארבע הדורות, לכלי משחית מוסר ולמפלט בפני מאמץ וקושי. מבוגרים מוצאים את עצמם בתחושה, שאין להם דבר משלהם. במידה והקיבוצים "המסורתיים" אינם עשירים, הם סובלים קשות מאובדן כושר הקליטה ובמיוחד של בניהם. רבים מטובי הבנים, ימנעו מלבוא לקיבוצים כאלה. שוחחו אתם בבקשה.
צריך להבין, תורות עולמיות ומושגים אקדמאיים אינם עשויים להסביר חברה של 200 או 300 חברים. חברות כל כך קטנות נמצאות בתחום הטעות הסטטיסטית כיוון שתיאוריות נבחנות על עמים שלמים. לא ניתן להבין מהלכים הרי עולם דרך הסתכלות על הקיבוץ הבודד.
אלה שפונים לשינויים הכרחיים לפי דעתם, אינם הופכים בדרך כלל למנהלי בנקים, יבואנים או יצואנים וכד', אם כי זוהי זכותם. 75% מהמשתנים מדווחים על עלייה בשביעות הרצון ורמת החיים ולצד כל זאת הם גם הופכים מוקד משיכה לבניהם.
לכן אני אומר, יפרחו 1000 פרחים ונלמד משהו מכולם. לצד כל סוגי הקיבוצים (ובפירוש, קיבוצים) תפעל תנועה מלוכדת אחת בלי התפלגויות, שתכלול את כולם, תוביל תנועה, תייצג ותסייע מול מוסדות המדינה ככל שניתן וכן הלאה. זה הרגע האחרון לשלב ידיים ולפעול יחדיו ובפרפראזה על דברי בן אהרון: עוז למגוון סגנונות ולאחדות רוחות בטרם פורענות!!
בברכה.

העתקת קישור