הדיון על האוליגרכים לא רלוונטי
הוספת תגובה לדף  גם השיטה אשמה
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  הדיון על האוליגרכים לא רלוונטי
תוכן ההודעה:  אני מסכים עם חבר משונה שאוליגרכיה יכולה להתקיים ובטח שהייתה קיימת גם בקיבוץ לפני השינוי וזאת אם למשל נדבר על חבורת הפעילים ההיסטוריים שהסתובבה שנים בין דובנוב ללאונרדו דה וינצ'י. אלו הזכאים תמיד לתפקידים ומינויים מתוקף שמם כגון אלישע שפירא, אמרי רון, אהרון ידלין וכיו"ב.

אבל,

כאשר קושר המשונה את האוליגרכיה למנהל לא תקין, אני מבקש להזכיר שדווקא במשתנים שעברו תהליכי תיאגוד והפרדות משפטיות בין עסקים לקהילה השתפרו דפוסי הניהול לאין שיעור ואלו מקטינים את אפשרות המנהלים לעשות בנכסים כבשלהם. בעניין זה אני באמת מאמין שכל מי שמעוניין להשתמש בטיעון זה שיביא הוכחות או פשוט ילך להתלונן במשטרה.

ובכל זאת,
אוליגרכיה גם בקיבוץ המסורתי וגם במתחדש אינה באה לידי ביטוי בהשתלטות פרטים על הנכסים ברמת הבעלות.

מושג 'האוליגרכים החדשים' מתייחס לקבוצת יזמים עברייניים בברה"מ לשעבר שניצלה את השינוי כדי להשתלט על נכסי ציבור במיליירדים ולנכס אותם לבעלותם. תהליך כזה לא התרחש ולו בקיבוץ אחד ולכן השימוש במושג זה ביחס לשינוי בקיבוץ הוא מגוכך ולא רלונטי ומעיד על חוסר הבנת הכותב את המציאות בה הוא חי.

אוליגרכיה אחרת? אוליגרכיה חברתית רגילה? זו כפי שכותב המשונה תמיד הייתה וכנראה תמיד תהיה והיא קיימת אגב גם בכל הסקטורים האחרים בחברה הישראלית ובעולם ולכן אין בה ממש ייחודיות ועניין.

חומר למחשבה...
העתקת קישור