אוליגרכיה - תיאור מדוייק
הוספת תגובה לדף  גם השיטה אשמה
שם הכותב:  חבר משונה
נושא / כותרת  אוליגרכיה - תיאור מדוייק
תוכן ההודעה:  המונח "אוליגרכיה" תואם בצורה מושלמת ממש את צורת המשטר הקיימת כיום בקיבוצים, 'חדשים' כ'ישנים'.

אוליגרכיה הינה מצב בו קבוצה קטנה של אנשים משתלטת על כל עמדות הכח והשלטון בארגון 'דמוקרטי' כביכול והפועלת בעיקר לטובת האינטרס הפרטי שלה - שימור והגדלת כוחה היחסי וטובות ההנאה הצומחות לה מכך - דבר המנוגד כמובן לאינטרס של שאר חברי הארגון.

המאפיינים הבולטים להתנהגות 'אוליגרכית' הם 'הצמדות לכיסא' או משחק 'כסאות מוסיקליים' שבו אותם 'אוליגרכים' מתחלפים בתפקידים השונים, חוסר שקיפות ודיווח אמיתי על פעולותיה או על 'המצב' אלא בעיקר דיווח 'תעמולתי', התנגדות קיצונית לכל דבר ביקורת שתתפרש מיד כבקורת נגד 'הארגון' עצמו (המדינה זה אני) וכו'

אך המאפיין המובהק ביותר לשלטון אוליגרכי הוא שמרנות קיצונית, העשויה להיראות לפעמים כמתינות (על תעשו גלים) שכן לעולם 'המצב הנוכחי' הוא הטוב להם ביותר. לכן זאת טעות לכנות את האוליגרכיה בקיבוצים 'המתחדשים' בשם "אוליגרכים חדשים" - אלו בדיוק אותם אוליגרכים ישנים ששלטו בקיבוץ גם לפני 'השינוי', הם פשוט נוכחו לדעת ש'מהפכת השינוי' לא רק שאינה עורפת את ראשיהם של אנשי 'המשטר הקודם' אלא להיפך! מעמדם ובעיקר שכרם יגדל עשרות מונים!! ולכן 'הסכימו' ואף יזמו את 'השינוי' למרות שמרנותם..

אך מאחר והשמרנות, קרי שמירת 'המצב הנוכחי' (הכל כך טוב להם) ללא שינוי נותר האינטרס העליון של 'האוליגרכיה שלנו', הרי שאין לצפות להתקדמות להתקדמות כלשהי בהבטחות (השווא?) הנוספות של 'השינוי' כגון "שיוך נכסים" והעברתם לבעלות החברים - זה כבר נוגד את האינטרס שלהם ועלול להחליש את כוחם..
העתקת קישור