שיעור קצר לקיפי
הוספת תגובה לדף  גם השיטה אשמה
שם הכותב:  חבר משונה
נושא / כותרת  שיעור קצר לקיפי
תוכן ההודעה:  בניגוד למקובל לחשוב מהות 'השינוי' בקיבוצים המכונים 'דיפרנציאלים' או 'מעמדיים' מתמצה במשפט הקצר הבא המופיע בכל חוברות 'המודלים' למיניהם: "העברת האחריות על הפרנסה מהקיבוץ - אל החבר ומשפחתו".

כך שאין מדובר כאן על מעבר ל'שכר דיפרנציאלי' במקום 'תקציב שוויוני' שכן איש אינו מבטיח לך לא עבודה ולא שכר כלשהו.. הדבר היחידי ש'מובטח' לך הוא אותה 'רשת ביטחון' מינימלית שרק בזכות "תקנות הערבות ההדדית" שנכפו הר כגיגית על 'התנועה' הועמדה על סכום השווה לשכר המינימום ולא פחות מזה.

האלמנט הנוסף שהופיע באותן חוברות 'המודל' כגורם המאזן את אותה 'העברת האחריות לפרנסה אל החבר' היה אמור להיות "שיוך הנכסים" כלומר גם העברתו של רוב הקניין היצרני ובתי המגורים מרשות 'הקיבוץ' לבעלותם הפרטית של החברים..

למותר לציין כמובן שאת אלמנט "השיוך" אין מזדרזים, בלשון המעטה, לבצע בפועל.. וספק רב אם בכלל היתה כוונה כזו.. ולא היה זה אלא אחיזת עיניים והבטחת שווא שנועדה ואף הצליחה לגייס את הרוב להעברת 'השינוי'.

שכן לשכבת 'המעמד הגבוה' המכונים גם 'האוליגרכים החדשים' כלומר שכבת 'המנהלים' בעלי 'השכר הדיפרנציאלי' הגבוה עד כדי שנשמר בסוד כמוס מפני שאר 'החברים' אין שום אינטרס להחליש את אחיזתם ושליטתם בנכסי הקיבוץ המניבים להם מכל טוב 'ולשייכם' לאותו 'ציבור' אנמי ומוחלש הקרוי 'החברים' ואף גרוע מכך לידי יורשים של חברים שעלולים להתגלות כאנשים 'סקרניים' שאולי ינסו 'לדחוף את האף' ולדרוש שקיפות דיווח ואולי אף להתערב בנעשה ברכושם..

כך שאני איני מבין כלל את עליצותו של "חבר מהמרכז" על 'החופש' המופלא שהוא חש כביכול מאז 'השינוי'..
בכל הקשור ל'חופש העיסוק' והפרנסה מוצא עצמו חבר 'הקיבוץ' המתחדש קירח מכל הכיוונים, מצד אחד האחריות לפרנסתו עליו ומצד שני כל אמצעי היצור השדות הבניינים הכבישים והמדרכות אפילו ביתו מבצרו! הם בכלל רכוש הקיבוץ..

כלומר, בכל נסיון של 'חבר' למצוא את פרנסתו בתוך הישוב בו הוא מתגורר הוא תלוי לחלוטין ברצונו 'הטוב' של 'הקיבוץ' ושליטיו.. בין אם כעצמאי המעוניין לפתוח עסק כגון דוכן פלאפל מספרה מוסך או חנות, ובטח אם כשכיר בחד מ'ענפי' הקיבוץ אם בכלל נותרו כאלו.. בכל מקרה הוא נתון כליל לחסדיהם ולשרירות לבם של 'הממונים' (משטר הועדות?) מטעם 'הקיבוץ' ואלו יכתיבו לו אם בכלל, כמה ישלם 'שכירות' כעצמאי או כמה יקבל 'שכר' ב'ענף' זה או אחר..

חופש??
רק החופש לעבוד 'בחוץ'.
העתקת קישור