תפסיק להגזים
הוספת תגובה לדף  מיהו פרזיט?
שם הכותב:  עמיקם
דואר אלקטרוני  osemt@afikim.org.il
מקום מגורים:  אפיקים
נושא / כותרת  תפסיק להגזים
תוכן ההודעה:  הרעיון השיתופי הוא חשוב.
יש לבחנו בשלושה היבטים - במה שיתוף, עד כמה שיתוף ולשם מה שיתוף.
אין לקשר את המתרחש בקיבוץ לאיזושהי השקפת עולם כללית - כביכול. מה שיותר נכון הוא, שקיבוצניקים מאז ומעולם - כציבור - לא התחברו על באמת לשום מאבק סוציאלי ולא ראו עצמם שייכים לציבור העובדים בישראל (עזבו את דיבורי המנהיגים, שאפילו התכוונו לכך...מדובר על החברים ובהדגשה מיוחדת "בני המשק"
(ברק הוא רק דוגמה קיצונית)
הקיבוץ המשתנה מנסה לגבש את עצמו כקהילת רווחה שיתופית ובת קיימא. נכון, יש ויכוחים פנימיים (והיו גם קודם)אך ההתיצבות של הקיבוץ השיתופי כ"מייצג טהור" של הרעיון השיתופי תוך הסתייגות קולנית ובכל הזמנות מן התהליכים העוברים על הקיבוץ המשתנה - יש בו יותר מיומרה חסרת בסיס.
איני רוצה לתקוף את הקיבוץ השיתופי ולומר עליו - מה שאני שומע בקיבוצים שיתופיים...מקום שם אומרים - פעם דגניה לא יכלה להתקיים לולא השיתוף, היום השיתוף לא יכול להתקיים ללא ההצלחה הכלכלית...זה נכון? ראוי לבחון זאת דוגמה דוגמה.
עובדה אחת מצערת (כן, מצערת!) התברר בתהליך השינוי: פריון העבודה עלה... כלומר: החברים לא הסתתפקו בעבודה מועטה, כי זה כל מה שהם צריכים... אם פשוט הבינו כי בלא עבודה מאומצת הם לא יגיעו למה שהם צריכים. עובדה שאותי מאוד ציערה. אני במפורש, כחבר עשרות שנים בקיבוץ שיתופי - האמנתי כי זה אחרת...
אז בבקשהב - אלישע ידידי ומכובדי, בלי הטפות ובלי הסתמכות על עבודות שאינן קיימות.
מי הציע עולם ללא הוצאות ציבוריות? מי הציע קיבוץ כזה? איפה היינו הקיבוצים שהקיפו את טבריה, היפה היינו הקיבוצים שהקיפו את שדרות, איפה היינו הקיבוצים שהקיפו את בית שאן (אשר שינו את שמם לעמק המעיינות כדי להתחמק מהדימוי השלילי(!) של העיר הזאת...
גם אין צורך בהוצאה ציבורית? מה שקורה שם ענין אותנו על באמת פעם?
היינו עסוקים בדברים אחרים, עשינו דברים מאוד חשובים - בלי ציניות, אך קרובים לעניני הפועלים, צרכיהם וצרותיהם לא היינו אף פעם (גם כותב שורות אלה - אף כי הייתי פעיל נמרץ במפ"ם כשהייתי סטודנט).
אז בבקשה - לרדת מהאולימפוס ולהתחיל לחשוב יחד לאן הולכים...
אין דרך אחרת.
עמיקם.
העתקת קישור