לייצר אולרים
הוספת תגובה לדף  על שוויון, חירות ושותפות
שם הכותב:  מיכה אשחר
נושא / כותרת  לייצר אולרים
תוכן ההודעה:  אני יכול לייצר אולר זבל (עכשיו הוא יכתוב שקראתי לו "זבל", ושניבלתי את הפה. הרי, הוא לא יפספס שום הזדמנות להתמסכן), אני יכול לכתוב על האולר "לת'רמן" באותיות לטיניות יפות כאלה, ואני יכול למכור אותו בתחנה המרכזית, קילו בשקל. האם זה יהפוך אותו לאולר איכותי?
מובן שלא. כי למרות שחשוב לקרוא לדברים בשמם, הרי בסופו של דבר מה שקובע את המשמעות שלהם עבורנו איננו נמצא בתודעה שלנו עליהם אלא, לכל הפחות גם, בדברים עצמם, במשהו שאיננו תלוי בהשקפה שלנו עליו.
נכון שיש דברים כמו תרופות פלסיבו. נכון שיש דברים כמו אוטוסוגסטיות. אבל לא כל העולם הוא פלסבו ואוטוסוגסטיות.
אני בטוח שגדעון שפירא היה רוצה לחשוב שהרופא שמטפל בו, כאשר הדברים מגיעים חוו"ח לידי כך (עכשיו הוא יכתוב שאיחלתי לו להגיע לרופא. אז שיכתוב), הוא רופא מוסמך לצורך העניין, ולא רק משכנע.
הוא איננו כותב כמעט מנקודת מבט פוזיטיבית, אלא רק מנקודת מבט שוללת. על הסולידריות הוא מצביע כאשר לא ניתן לקיים אותה, הוא מצביע על השיוויון כאשר הוא כפוי ומלאכותי - לדבריו, הוא מצביע על החופש כאשר הוא עומד בניגוד לקיבוץ.
אם ג"ש איננו מאמין בשיוויון, אחווה וכל הדברים האלה - במובן של שיוויון זכותם של בני האדם - לא רק לחיות, אלא גם ליהנות מהחיים - יכתוב זאת, בבקשה.
אבל ג"ש לא יעשה זאת, כי אז לא יוכל לבוא לקיבוץ בטענה כלשהי, על כך שלא הצליח במשימה שהוא-עצמו (כלומר ג"ש) מלכתחילה איננו מאמין שמן הראוי להשיגה.
ומה הדבר שבו מאמין ג"ש עצמו, במה הוא אישית היה רוצה להתגאות? בזה שכל אחד יעשה מה בראש שלו? זה קצת רדוד.
שב"ש
העתקת קישור