פרשנות מגוייסת
הוספת תגובה לדף  קיצור תולדות הקיבוציות
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  פרשנות מגוייסת
תוכן ההודעה:  שכן של עוזי ושומרת מפרשים מציאות בעינים מגויסות השופטות את המציאות בהווה דרך משקפים של עולם הולך ונעלם.

שכן של עוזי, אלו שזועקים בטוח עושים זאת כי חשים נפגעים, אבל השאלה ממה הם נפגעים? מכך שהפיקניק נגמר? ממעמדם שירד? או סתם מכך שהעולם השתנה והם לא היו מסוגלים להתאים את עצמם למציאות המשתנה?

אלו מחירים של שינוי תמיד ויש לראות את הדברים בפרופורציה כסמפטום או אובססיה פרטית ולא יותר.

עובדה שהידיעות האמיתיות על שחיתות בכירים בקיבוצים בשנים האחרונות התפרסמו דווקא ביחס לקיבוצים שיתופיים (שפיים, הזורע) ואין להם כל קשר לא לשיתופיות ולא לשינוי.

ולגבי השאלה המוסרית - 'השבט אמר את דברו', המציאות של חוסר קשר בין תרומה לתמורה הוגדרה כבלתי מוסרית בעליל ולכן היא שונתה לשביעות רצונם של מרבית חברי הקיבוצים.

מי שמדבר בכזה ביטחון על גזל והתנשאות כמו השומרת, שיוציא מכיסו סרגל מדידה ויוכיח את מה שהוא מדבר הלכה למעשה. ועד אז - אורבה פרח, דיבורים בעלמה, משאלת לב של מי שהיה רוצה שהעולם יפעל לפי אמות המידה שלו ולא היא.

ולגבי השיפור הכלכלי - לפני המשבר הגדול אמרו זה בגלל הצמיחה במשק ולא קשור לשינוי, אחרי המשבר אומרים שהיום כולם יוצאים מהמשבר. זה הכל נכון ורק שכחנו שהקריסה הכלכלית של הקיבוצים התרחשה ללא קשר למה שהתרחש בסביבתם. רוצה לאמר שהעובדה שאנחנו מתנהלים כמו שאר העולם היא לא בבחינת חדשה טובה, היא בבחינת חדשה מצויינת.

פשטייט?

חומר למחשבה...
העתקת קישור