הכללות - אם כול חטאת .... ליודע תורה
הוספת תגובה לדף  גירושים מאוחרים
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  הכללות - אם כול חטאת .... ליודע תורה
תוכן ההודעה:  יש נטיה מובהקת אצל בני האדם לעשות הכללות, זה הכי קל, יהודים טובים, ערבים רעים, וכו...
לגבי הניהול, אני יכול להעיד רק עלינו (רק על עצמי לספר ידעתי...)ולבחון את הניהול שהיה לנו טרום הנפילה השיתופית והניהול שיש לנו לאחר התקומה המתחדשת, ולהשליך ממה שקורה אצלנו למה שקורה בסיבבתנו הקרובה (זה לאיציק שכני כנראה).
הניהול של הקיבוץ כקיבוץ, דרך מרכזי המשק והוועדה הכלכלית היה גרוע, כול כך גרוע שהעסק הקיבוצי (לא המפעל) הפסיד בכול דבר שנגע בו, מהפלחה ועד היקב, היה לו לקיבוץ "מגע של זהב" כול שנגענו בו הפסיד, ובגדול, וזה היה רק ניהול, למזלנו הטוב, ובזכות מנהל מפעל משלנו קיבוצניק שיתופי בכול רמ"ח אבריו, זלמן גסטר שינוח על משכבו בשלום, מי שהיה מזכיר התק"מ וראש המועצה גליל עליון, המפעל יצא לעצמאות ב 1997, ולכן לא נפל עם הקיבוץ, אבל זלמן ז"ל היה אחד ויחיד בעמיעד, כמעט כי היה לנו גם ד"ר אהוד ארצי ז"ל שבין שניהם צעד המפעל והתפתח, הקיבוץ ממש לא.
אבל הכול זה ניהול איציק ידידי, ואפשר לנהל קיבוץ שיתופי בצורה מבוקרת עם יד על הדופק, הבעייה היא שקיבוץ קטן, מוגבל ביכולות שלו להעמיד מנהלים ברמה גבוהה, זה עניין סטטיסטי בלבד, ולצערי רבים מאלה שהלכו ללמוד הנדסה וניהול, לא חזרו לקיבוץ.
לשמחתי המנהלים היום, בעמיעד של 2010, עושים את זה הרבה יותר טוב מהמנהלים של 1995, וזה מזל טוב, כי עם אותם אמצעי יצור, אותו השטח ואותם המים, מוכיחים המנהלים הלא תושבים שלנו, שהכשלון שלנו אז, היה כשלון ניהולי גרידא.
האם זה אומר שכול המנהלים השיתופיים הם כשלון? וודאי שלא, האם זה אומר שכול המנהלים ה"מתחדשים" הם הצלחה מסחררת, וודאי שלא...
אנשים שבאים לחתוך קופון היו ויהיו, אבל כפי שזה נראה לי ממסע ההיחלצות של הקיבוצים המתחדשים ממצבם חדל הפירעון, משהו טוב קורה כאן, ואין לי ספק שהכול מתחיל ונגמר בניהול, הדבר השני שקרה והוא לא פחות חשוב, זה, שהחבר הבודד לקח את אחריות קיומו עליו, וזה יחד עם ניהול טוב יותר, מוביל בסופו של דבר להיחלצות.
אני בטוח שטובה פוזנר מנכ"לית פלסאון ממעגן מיכאל היא מנכ"לית מצויינת, למרות חברותה במעגן מיכאל, אולי היא לצנינים בעיניו של קיפי, אולי היא שייכת ל"חברים המעמדיים" אבל היא וחבריה מחצרים וסאסא (יש עוד הרבה) מוכיחים שניתן לנהל היטב גם בקיבוץ השיתופי.
לכן אין לעשות הכללות ויש להפריד בין ניהול יעיל של קהילה לניהול טוב של עסקי הקהילה.
הפרדה בין משק לקהילה הוא הכרח בל יגונה והדרך ניחידה לקיים ניהול מודרני במצב מבולבל שנקרא "קיבוץ שיתופי".
העתקת קישור