שותפות של 'סוס ורוכבו' ?
הוספת תגובה לדף  הטעות הרווחת בראייה לאחור
שם הכותב:  שיתופאי
נושא / כותרת  שותפות של 'סוס ורוכבו' ?
תוכן ההודעה:  נכון הוא להעלות לדיון מחודש את הקשר או חוסר-הקשר ההכרחי בין מה שאנחנו מכנים 'שותפות' למה שאנחנו מכנים 'שוויון'. ראשית צריך להגדיר למה הכוונה בשימוש בכל אחד מהמונחים האלה. כי ה'שותפות' או ה'שוויון' שלי הם לא בהכרח ה'שותפות' או ה'שוויון' שלך.
האם משיכה משותפת של 2 סוסים את העגלה אליה הם רתומים היא 'שותפות' ? האם גם הרכב המחזיק במושכות ומדי פעם מעודד את הסוסים למשוך ביתר שאת, 'שותף' למלאכת הנעת-העגלה והמשא שעליה מנקודה א' לנקודה ב' ? האם המצב המומחש לפעמים, למשל, בסרטים, שבהם הרוכב מחבק את צואר סוסו ולוחש לו בהכרת-תודה "בלעדיך לא הייתי מצליח. יחד עשינו זאת" הוא ביטוי לתחושת-שותפות של הרוכב עם סוסו ?
האם בהנתן מצב שבו בעל-ההון מאפשר לבעל-הרעיון להקדיש זמן לפיתוח רעיונו במלוא כוח מחשבתו וזמנו, בלי דאגות-פרנסה, עד שמומצאים אביזר או טכנולוגיה המעשירים את שניהם (בעל-ההון מכפיל או משלש את הונו ובעל-הרעיון הופך גם לבעל-הון), וגם את ה'אנושות' - האם זאת 'שותפות' ? או שרק חיבור ושיתוף-פעולה בין 'שווים' פירושו 'שיתוף' ? האם 'שיתוף' הוא מצב נקודתי, בהתייחס לזמן מוגבל או למשימה מסויימת, או שזהו תאור של מצב מתמשך ו'עקרוני', של מערכת-יחסים שלימה ומלאה בין שנים או יותר אנשים ?
הנה כמה 'תת-נושאים' לדיון בנושא הגדול: מה הוא 'שיתוף' והאם יש או אין קשר הכרחי בינו לבין ה'שוויון'. וברקע, כמובן: מה הוא 'שוויון'? ובין מי למי ובמה ? בהון ? ביכולות שאינן הון ? בהזדמנויות ? בחובות ו/או בזכויות ? "מילון-מונחים ומושגים" מלא שבלעדיו כל דיון הוא בבחינת 'דו-שיח בין חרשים', או נכון יותר - בין דוברי שפות שונות, כאשר זה אינו מבין את שפתו של זה. ש.
העתקת קישור