שוב מבלבלים בין השוויון לשותפות
הוספת תגובה לדף  הטעות הרווחת בראייה לאחור
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  שוב מבלבלים בין השוויון לשותפות
תוכן ההודעה:  שוויון זכויות ושוויון הזדמנויות הם מהערכים המובילים גם את הקפיטליזם האמריקאי (לפחות בהצהרה) ואין בינו לבין השוויון שהקיבוץ לחם על מימושו בהקצאת פריטים דבר וחצי דבר.

הקיבוץ בשל אופיו המשימתי, לא העסיק עצמו בדיונים פילוסופיים עמוקים (בהם הוא ראה בזבוז זמן) ועם השנים נגרר לעיסוק אובססיבי גובר והולך בשאלות של חלוקת המשאבים בין חבריו, תוך ניסיון מודגש להגדיר ולנסח כל פעם מחדש ערכים (למי מגיע? מה? וכמה?). תוך שהו מתעקש לא לראות בכסף ו/או בכללי שוק אובייקטיביים מדד וזאת לכאורה מתוך עקרון שבעצם היה פשוט קיבעון.

חוסר הרלוונטיות של מושג השוויון הקיבוצי שנשען על כלכלת החליפין הפרימיטיבית שהנהיג הקיבוץ (בלי כסף), גרם לויכוח פנימי גובר והולך שתקע את הקיבוץ שנים רבות ומנע ממנו לעסוק בשאלה המהותית הרבה יותר והיא שאלת השותפות.

היום כאשר חוסל למעשה השוויון, איבדו חברי הקיבוץ איתו גם את משמעות השותפות והם אינם יודעים לנסחה מחדש, משל סולקה מחצר הקיבוץ עם השוויון.

סוגיה זו נובעת מצרות ודלות המחשבה הקיבוצית המסורתית המיוצגת על ידי אלו הקוראים לעצמם הזרם השיתופי.

חשוב לדעת: אין קשר בין השוויון לשותפות. גם עמוס אבני וגם גדעון שפירא מרקדים בין שני המושגים האלו משל היו אחד ולא היא. הם עושים זאת כי גם הם כמו מרבית חברי הקיבוצים 'לכודים' בתבניות החשיבה הישנות והם מתקשים להבין שמדובר בשתי סוגיות שלא רק שאין קשר ביניהן, ספק בכלל האם יש תלות ביניהן.

לשוויון אין מקום יותר בקיבוץ ולמעשה הוא סולק מחצרו זה מכבר, לשותפות לעומת זאת יש וגם יש מקום גדול מאוד בחיי הקיבוץ ולו רק בשל המבנה המשפטי שלו. אך מקום זה יש לנסח ולהגדיר ולמלא במשמעות אמיתית, מחוברת לזמן ולמקום.

לשם צריכות מנהיגויות הקיבוצים להוביל ולא לוויכוחים דלי תוכן ומשמעות על מה שהיה ולא יהיה עוד.

חומר למחשבה.
העתקת קישור