עזרא מצליח שוב לערבב מושגים.....
הוספת תגובה לדף  קלקלת ההתייעלות - מה שקרוי 'התייעלות' הוא מסכה שמאחריה מסתתרת חלוקה רגרסיבית של העושר הלאומי והקיבוצי
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  עזרא מצליח שוב לערבב מושגים.....
תוכן ההודעה:  עזרא
התייעלות היא דבר אחד, הורדת עלויות והגדלת רווח היא דבר אחר לחלוטין.
רוב הדברים שעליהם אתה מדבר הם הורדת עלויות, במטרה להגדיל רווחים, ואין להם עם התייעלות דבר.
למה הדבר דומה? מכונת הפלסטיק במפעלי, נדרש אדם שיעבוד לידה, 24 שעות ויוציא ידנית את החלק המוזרק וילחץ על כפתור למחזור הבא, היום עושה את זה רובוט, זו התיעלות שיש לה גם מחיר סוציאלי, עובד אחד פחות, עלות רובוט יקרה מאוד אבל אתה מפחית את עלותו לאורך שנים, והוא גם לא חולה בשפעת חזירים, ואיננו נדרש לתנאים סוציאליים, זו התיעלות, וזו רק דוגמה קטנה.
העברת מערכי ייצור מישראל לסין והודו, איננה התיעלות, ההפך מכך, זה מסבך את מערכת היצור והתיפעול, ומחייב מערכות של שליטה מרחוק, הרבה יותר נוח לעשות את זה כשהמפעל מעבר לחלון, זו בפרוש איננה התייעלות, זו הורדת עלויות, בכדי שהמפעל שלך יהיה תחרותי בשוק, בכדי שיוכל להמשיך ולהתקיים, להרוויח ולהעביר דיבידנד לבעלים שזה רק במקרה, אנחנו, אבל אני לא בדיוק מצפה ממי שלא במליה הזו להבין בדברים הללו.
אמנות, שטחים פתוחים, דשאים, בלונים, ציפורים ואויר צח, הם פריבילגיה שלא בדיוק ראיתי במסעותי במומביי ובפאבלות של ריו דה ז'אנרו, ממש לא מדאיג אותם סיפורי עזרא, הם עסוקים מבוקר עד ערב בלהשיג פת לחם, משהו שדי מובן לאנשים בגודל של שנינו עזרא ידידי.
הקיבוץ השיתופי היה בלתי יעיל להחריד, כי לא היתה שום מוטיבציה להתיעל, מי צריך את זה? דוגמא? החשמל, כול עוד לא היו מוני חשמל הצריכה בקיבוץ והביזבוז היתה מטורפת, מרגע שהותקנו מונים, והחשבון שולם על ידי החברים ירדה הצריכה ב 50%, זו התיעלות, כי זה מנע את הצורך להגדיל את תחנות החלוקה, וחסך הון רב שבוזבז לשווא, זה מה שקורה עם המים עכשיו, וזה קרה בתחום העבודה בקיבוץ.
בצבא הבריטי ליד כול תותח עד לא מזמן היו 7 אנשים, אבל הסתבר שבכדי להפעיל את התותח נדרשים רק 6, כולל הנהג של התומ"ת, ניסו לברר מה זה בדיוק השביעי ולמה נקבע התקן, והסתבר שתפקידו של זה, היה להחזיק במושכות הסוסי בזמן שהתותח ירה, כי הם נבהלו, מה זה משנה שהפעם האחרונה שתותחים נגררו על ידי סוסים היה ב 1915? האיש נשאר...
אגב, הצבע הבריטי מפעיל תותחים מתניעים (תומ"ת) עם צוותים של 4 היום, ממש כמו שהטנק הופעל על ידי צוות של 5 (שרמן) וטנקים מודרניים בחלקם מופעלים על ידי 3 (כאשר יש מטען אוטומטי) זו התיעלות.
הדוגמאות הן לאין סוף, בו ותראה בציר (קטיף ממוכן) של מטע הזיתים שלנו ותבין מה היא התייעלות, סע כאן קרוב למרר ולרמי ותראה את המאות והאלפים שקוטפים ידנית את הזיתים ותבין...
אבל הרי כול המטרה של מאמרך הוא להוכיח שההתיעלות היא מילה גסה בהקשר הקיבוצי, ואני טוען שעובדה היא שהתפוקה לחבר עלתה בצורה מדהימה מימינו השיתופיים.
אז תגיד לי עזרא, אם קבוצת אנשים שעבדה או כאילו עבדה ועשתה X והיום היא עובדת ועושה 10X זו התייעלות או שזה בולשיט.
אגב, אני לא מבחין שיש ירידה אצל האמנים שלנו, הדשאים ירוקים מתמיד, והציפורים נראות די מאושרות לאחרונה, את כול זה עשינו אגב, על ידי חלוקה מחדש של התקציב בצורה פשוטה, של אתה חי ממה שאתה מרוויח, בסדנא בבעלותך, או בסדנא של מישהו אחר, אם חס ושלום אתה לא משתכר די, נדאג לך, אם תוכיח שעשית כול אשר ביכולתך להשתכר, זו התיעלות.
קודם הלכת לוועדת חברים ומייד חלוקת העושר השתנתה וקיבלת יותר מחבר אחר.
היום זה נעשה בדרך הוגנת יותר, אין וועדת חברים, כמה נפלא, וחלוקת העושר היא טבעית, המביאה את כישורייך לידי ביטוי, נסה את זה פעם עזרא, אבל כמדומני שאינך עובד במקום הבודק תפוקות, אני דווקא כן.
העתקת קישור