לאורי יזהר, הכל יחסי
הוספת תגובה לדף  באגים אידיאולוגיים - רבים מסתפקים כיום בשירותם הצבאי הארוך, את חייהם האזרחיים הם אינם מעוניינים לעשות בשירותן של אידיאולוגיות
שם הכותב:  ארנון אבני
מקום מגורים:  נירים
נושא / כותרת  לאורי יזהר, הכל יחסי
תוכן ההודעה:  אי שם בשנות השמונים בתחילת המשבר בקיבוצים ביקר אצלנו צבי כסה שהרצה על דברים שאינני זוכר. מה שכן נחרט בזיכרוני היא תשובה לשאלה ששאל מישהו על עתיד הקיבוץ. "אידיאולוגיה שאיננה מביאה לרווחה כלכלית. נידונה לכיליון" אמר אז צבי כסה, וכנראה צדק.
צר לי לגלות כמה צר וחד מימדי עולמך: אדם לאדם זאב, קפיטאליזם חזירי (במכתב קודם) והעדר סימפאטיה לאנשים שמנסים לפתור את בעיותיהם בדרך שונה ממך.
אני לא מאמין שזה מה שאתה חושב על "שותפיך הפוליטיים" שאינם קיבוצניקים. גם את גוטווין אתה מכנה קפיטליסט או זאב לאדם? הרי הוא אינו חבר קיבוץ משום סוג...
אני עדיין בקיבוץ שיתופי ומקווה שנצליח לשנות אותו. התקווה הזו מבוססת על ההנחה שהקיבוץ במבנהו הקיים לא מסוגל לתת תשובות טובות בחברה רב דורית ולאורך זמן. לטעמך זה שאני עדיין דבק בערכים של עזרה הדדית - זה בגלל ש"אין לי משהו טוב יותר", ואני מסכים, אבל בניסוח אחר. כי אצלך זה נישמע כהודאה בכישלון מראש, ואני אומר שכל מה שאנחנו עושים חיים - הוא כזה: אם היה משהו יותר טוב - היינו בוחרים בו. במשפט הזה בעצם חזרת ואישרת את תפיסת "הכל או לא כלום" שבה אתה דוגל.
אצלי אין דבר כזה - לא כלום. הכל יחסי. אם השיטה הקיימת לא הניבה את התוצאות המקוות - מתפשרים על פחות ומשיגים לפחות משהו מחלומות הצדק שהיו לנו פעם.
על הערתך: "אל דאגה, גם זה יתכרסם ויתחסל ויבוא לציון גואל". אני יכול לומר, בצער, יש לך הרבה על מה לדאוג כי אנשים כמותך דוחפים את קיבוצך במורד המדרון. כאשר הרוב בקיבוצך יגיע למסקנות שלי (אתה לא תגיע אליהם, זה ברור) זה יהיה בתנאים גרועים בהרבה, ויהיה פחות סיכוי להסדרים שיצילו משהו מהחלום הגדול.
העתקת קישור