תיקונים ותוספות
הוספת תגובה לדף  באגים אידיאולוגיים - רבים מסתפקים כיום בשירותם הצבאי הארוך, את חייהם האזרחיים הם אינם מעוניינים לעשות בשירותן של אידיאולוגיות
שם הכותב:  אורי יזהר
נושא / כותרת  תיקונים ותוספות
תוכן ההודעה:  לגדעון,
הויקיפדיה לא כל כך מדייקת בנושא ליסנקו.
מפעלו העיקרי לא היה דישון ללא דשן, אלא איחסון זרעים בתנאי קור קיצוניים במטרה לשנות את תכונותיהם. פעולה זו נקראת בעברית 'קיוט' וברוסית 'יארוביזציה'. הוא הצליח בזה, אבל עיקר הוויכוח שלו עם ביולוגים אחרים בברית המועצות היה האם תכונות נרכשות עוברות בירושה שלא דרך המנגנון הגנטי. הוא טען שכן וטען שהניסויים שלו הוכיחו זאת. הגנטיקאים במערב ובתחילה גם בברה"מ, כמו וואוילוב, טענו שלא וטענו גם שהניסויים שלו היו מפוברקים. הוויכוח המדעי הוא לגיטימי (בתנאי שלא מפברקים ניסויים), אבל האמצעים שהוא נקט נגד מתנגדיו בתמיכתו של סטאלין, אינם לגיטימיים כמובן.
ליסנקו היה פופולארי בקרב השמאל הציוני הפרו-סובייטי בארץ, גם בקיבוץ המאוחד ולא רק בקיבוץ הארצי. אם זכרוני אינו מטעה אותי, גם הוצאת הקבה"מ הוציאה לאור ספר או ספרים שלו על גנטיקה. מדוע? כי התיזה האומרת שתכונות נרכשות עוברות בתורשה התאימה לאידאל של יצירת אדם חדש שדגלו בו בתנועה הקיבוצית. גם בסוציאליזם הבינלאומי תמכו בתיזה הזאת והביולוג או הזואולוג הצרפתי לאמארק שדגל בגישה הזאת היה פופולארי בקרבם. קאוטקסי, מגדולי התיאורטיקנים המארקסיסטים בדור שאחרי מארקס, הקצה לו מקום נרחב בספרו "טבע האדם", שתורגם לעברית ויצא בהוצאת הקבה"מ בשנות החמישים המוקדמות.
מדע הגנטיקה המקובל שלל את התיאוריות של לאמרק וראה בליסנקו שרלטן. אבל בשנים האחרונות נעשו מחקרים המעידים על כך שייתכן ותכונות נרכשות עוברות בתורשה דרך מננגנון תאי אחר מזה של הגנים. מאמר על כך נכתב ב"הארץ" בפברואר השנה. בדיקה קצרה בגוגל תביא את המעוניים אל המאמר.
העתקת קישור