ה"סוד" פשוט: לא לקחו הלוואות !
הוספת תגובה לדף  מסעדה בסיבסוד מלא - קיבוץ הרוצה לטפח את חדר האוכל כמקום המפגש המרכזי וכמרכז ההוויה הקהילתית, ידאג לכך שהחבר יחוש במסעדה הזו בבית, ולא כמו תיי
שם הכותב:  דני ואלה
מקום מגורים:  יטבתה
נושא / כותרת  ה"סוד" פשוט: לא לקחו הלוואות !
תוכן ההודעה:  מעבר ל'טיפ-טיפה מזל', ולהתנהלות נכונה, ולמרחק ממרכז הארץ והסביבה הגאוגראפית והאקלימית, (שאולי קשייה דווקא חישלו וחיסנו) - "סוד" מצבה הכלכלי האיתן של יטבתה נעוץ לדעתי בראשית שנות ה-80:
באותם ימים של אינפלאציה בת 400% בשנה, ו"ריבית שלילית", שעשתה את ענין ההלוואות לענין"כדאי" כביכול, ואת מי שלא לווה 'מן הגורן ומן היקב' ומכל בנק ומלווה בריבית ו'משקי' למיניהם - למטומטם, וללא מבין בכלכלה מודרנית; באותם ימים כיהנו ביטבתה גזבר ומרכז משק 'שמרנים' שדבקו בגירסה ש"חיים לפי היכולת" ו"לא לוקחים הלוואות", והדביקו בגירסתם את כל החברים.
צמצמו אז את 'יום הכלכלה' ואכלו פחות בשר. 'הקפיאו' לזמן-מה את ההקצבות לנסיעות לחו"ל והפחיתו את מספר ה'לומדים'... וחיו על פי היכולת... 'עד ש'הרחיב' (שוקו יטבתה כבר אמרנו ?). היו מפעלים ביטבתה שנוסו (תמיד 'בקטן', כי מי שקופץ גבוה מדיי, בנפילתו לקרקע-המציאות, מתרסק), ונכשלו ! היו ענפים שנסגרו. היו 'גיוסי אחה"צ' בכל יום, ובכל שבת (למיון בצל למשל), שהיו לארועים חברתיים (חילקו גלידה) - - - וכששמעון פרס כראש-ממשלה ויצחק מודעי כשר-אוצר 'הפילו את האינפלאציה לקרשים', וגרמו לריבית 'לזנק לשחקים' - מה שגרם לכל הלווים ה"חכמים" וה: מבינים בכלכלה מודרנית" להשאר עם חובות ענק מתנפחים והולכים (זוכרים את הביטוי 'בלון'לענין חובות הקיבוצים?) - ביטבתה כל שקל (ישן עדיין) שנכנס ממכירות הבצל והשוקו (וכל השאר),נשאר שייך ליטבתה, ולא עשה דרכו לכיסי הנושים. זהו ה"סוד" ו"התורה כולה על רגל אחת" רבותיי, חכמי הכלכלה, ואידך - זילו וגמורו !
העתקת קישור