קצת סוציולוגיה של הכלכלה
הוספת תגובה לדף  שיתופי-חדשני / חינוך לג'ונגל - הלינה המשותפת לא יכלה לחנך את הילדים לערכים של שותפות אמיתית ושוויון ולכן, היא לא יכלה לחנך אותם לקיבוץ
שם הכותב:  אורי יזהר
נושא / כותרת  קצת סוציולוגיה של הכלכלה
תוכן ההודעה:  הסוציולוגיה היא דיסציפלינה ביקורתית. הכלכלה, כפי שהיא נלמדת באוניברסיטאות היום אינה כזאת. היא מסתירה יחסי כוחות מאחרי נוסחאות כביכול אוביקטיביות. בשנים האחרונות הופיעה ביקורת קשה על הכלכלה כפי שהיא נלמדת באוניברסיטאות על המתמטיזציה שלה שאינה משקפת את המציאות בשווקים. המשבר האחרון חשף גם את מגבלות הכלכלה האקדמית, אבל חסידיה השוטים עדיין מסרבים להכיר בכך.
ההון קובע את גובה השכר לפי האינטרסים שלו. ההון נמצא תמיד ביתרון כוח על העבודה, כי את ההון ניתן לרכז בידיים מועטות ואילו משאב העבודה נמצא ברשות כל עובד בנפרד. רק התארגנות העובדים באיגודים מקצועיים יוצרת כוח מול ההון כיוון שהאיגודים יכולים לעשות את העבודה לנדירה עבור ההון באמצעות שביתות. לכן במשך רוב המאה ה-19 נלחמו בעלי ההון נגד איגודים מקצועיים. הם הפסידו במערכה כי לעובדים היתה תמיכה פוליטית של מפלגות סוציאליסטיות (פוי, איזו מילה גסה) ופלגים של מפלגות שמרניות. במדינת הרווחה של אחרי מלחמת העולם השנייה התקיים איזון כוחות בין העבודה להון. האיזון הזה התערער בתחיחלת שנות השבעים ואז הופיעו תאצ'ר ורייגן והחלישו את האיגודים המקצועיים בכוח המדינה ונתנו מחדש עדיפות להון בסיוע האידיאולוגיה הניאו ליברלית שכמה מחברינו הטובים ביותר עדיין מאמינים בה ונותנים לה ביטוי גם בתגובותיהם כאן.
בקיבוץ, העובדים אינם מאוגדים ולבעלי השליטה על אמצעי הייצור, שהם ההנהלה הכלכלית (וידוע שברוב המקרים החברים בעלי הנכסים הם חותמת גומי להחלטות ההנהלה), יש יכולת לקבוע את השכר. התמחורים לפי השוק הם יחסי כוח המסתתרים מאחרי נוסחאות אובייקטיביות כביכול. הנדירות של היכולות היא במקרים רבים פיקציה. מי שמגיע לעמדת כוח חוסם את דרכם של האחרים להגיע אליה, וזה לא בגלל יכולותיו הגבוהות אלא בגלל הכוח שיש לו ולחבריו בצמרת. האם מנהלי ג'נרל מוטורס והמוסדות הפיננסיים בארה"ב שנחשפו במשבר האחרון באי יכולתם לנהל כהלכה את חברותיהם אבל משכו משכורות עתק, הם בעלי יכולות גבוהות? קדחת בצלחת! התופעה הזו קיימת בהיקף נרחב בעולם הקפיטליסטי וזה הולך וחודר, אם כי בקנה מידה קטן עדיין, גם לקיבוץ. גם בקיבוץ ידועים מקרים של מנהלים כושלים או בינוניים שנדבקים לכיסא ולחברים אין כוח להזיז אותם.
כיום זה עוד מתון, כי "לא נעים" לדפוק את חבריך שעד לפני זמן קצר היו שווים לך כמעט בכל. אבל זה כבר זוחל פנימה ועוד יתגבר. אין לך מה לדאוג, חבר מהמרכז, הקיבוצים יגיעו גם לזה.
העתקת קישור