ומה בקשר להווה ולעתיד?
הוספת תגובה לדף  שיתופי-חדשני / חינוך לג'ונגל - הלינה המשותפת לא יכלה לחנך את הילדים לערכים של שותפות אמיתית ושוויון ולכן, היא לא יכלה לחנך אותם לקיבוץ
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  ומה בקשר להווה ולעתיד?
תוכן ההודעה:  אומרים שמי שיש לו ביד פטיש, יראה בכל בעיה מסמר.

אורי יזהר שהוא מומחה להסטוריית תנועת העבודה רואה בה את חזות הכל ושקיעתה מבחינתו היא שקיעת החברה הישראלית כולה, משל המדינה זה אני.

אבל,

מפלגת העבודה שייכת לעבר ושקיעתה מבפנים באה, מהלוגיקה של התנהלותה ומחוסר יכולתה להתאים את עצמה למציאות שהשתנתה (ממש כמו הקיבוץ).

התשובת שהקיבוץ זקוק להן אורי יזהר, אינן נטועות בשנות ה- 50 של המאה הקודמת, אלא מנגנונים מודרניים עדכניים שיאפשרו שיתוף במציאות ההווה והעתיד של המאה ה- 21. ההתרפקות על העבר המפואר וזכרונות מהפלמ"ח היא פטתית. הקיבוץ המתחדש מייצר שותפות מודרנית שהיא שונה מלשבת ולשיר כולם יחד מסביב לפינג'ן.

נכון, רמת המעורבות וההשפעה האפשרית של כלל ציבור השותפים במורכבות הניהול המודרני קטנה ביותר וטוב שכך, אבל שותפות זו נותנת מענה טוב ונכון וראוי לאנשים נורמלים באלף השלישי.

פערי השכר בקיבוץ אורי אינם משקפים יחסי כוחות כדבריך, אלא יחסי יכולות והם מבטיחים שבעלי היכולת ישארו בארגון ויתרמו להצלחתו ולרווחתם של חסרי היכולות, דבר שבקיבוץ המסורתי הפסיק מלהתרחש בשל עזיבתם של בעלי היכולת.

תמיכת החזק בחלש מתרחשת הלכה למעשה בקיבוץ המתחדש לא בדיבורים אלא במעשים והיא באה לידי ביטוי בסכומי כסף נדיבים המופרשים כל חודש מהכנסות המשפחות בעלות היכולת לטובת נתמכי רשת הביטחון.

יכול להיות שעובדה פשוטה זו, שיש כאלו שיכולים ונותנים ויש כאלו שיכולים פחות ומקבלים, היא המקוממת את מי שלימדו אותו בלינה המשותפת שכולם צריכים ללבוש את אותה חולצת שבת לבנה?

האם זה רלוונטי למציאות חיינו היום כאן ועכשיו?.

חומר למחשבה...

חומר למחשבה...
העתקת קישור