מי באמת נמצא על מדרון חלקלק?
הוספת תגובה לדף  שיתופי - חדשני / המדרון החלקלק - יותר משמאכזבת נטישת הדרך הקיבוצית, מאכזבת העובדה שלא קמה תחתיה דרך חדשה
שם הכותב:  חבר מהמרכז
נושא / כותרת  מי באמת נמצא על מדרון חלקלק?
תוכן ההודעה:  אין ספק שמי שנמצאים על מדרון חלקלק הם הקיבוצים המסורתיים ובהם גם קיבוצים צעירים ומקוריים יותר כמו אורטל.

אלו גם אלו גורלם נחרץ ורק עיוור לא יראה זאת.

למזלם היו במקום אחר בארץ מנהיגים אמיתיים שסללו לקיבוץ דרך יצירתית ומקורית אמיתית, הנותנת גם מענה אמיתי לאפשרות לעלות במעלה ההר ולהשיג תוצאות של צמיחה.

מודל הקיבוץ המתחדש מאפשר לחברים גם עצמאות כלכלית וגם ערבות הדדית, גם שותפות קהילתית וגם חופש לפרט, גם בעלות אישית על נכסים וגם בעלות משותפת על נכסי הקיבוץ.

את כל אלו לא מסוגל להציע הקיבוץ המסורתי ובגלל זה בעיקר, גורלו נחרץ. למרות מקוריות המחשבה של הייטנר ואחרים.

לא ברור האם השיפוטיות והנחרצות של הייטנר מקורה בבורות גרידה וחוסר הבנה אמיתי של המתרחש בקיבוץ המתחדש, או סתם בעיית אגו שיש לכאלו שאם זה לא הרעיון שלהם זה פשוט לא רעיון טוב.

מבחינה היסטורית, פספס הייטנר את ההזדמנות שהייתה לו להפוך למנהיג אמיתי ולהוביל את קהילתו אל עבר העתיד וכמו רבים אחרים הכותבים באתר יצטרך להסתפק בלהשקיף על אחורי ההיסטוריה ולחלק לאחרים שעושים ציונים.

השימוש שעושה הייטנר בדברי עוזי בן צבי לחיזוק טיעוניו, אינו רלוונטי לדיון שכן עמדתו של עוזי לחיים היא טכנית ונעדרת חזון והיא אינה משקפת את מרבית הנהגות הקיבוצים המתחדשים הרואים עצמם מובילים מודל אלטרנטיבי טוב, צודק ומושך יותר ממודל היישוב הקהילתי והוא מודל הקיבוץ המתחדש.

מודל בו רמת השותפות עמוקה לאין ערוך יותר מאשר ביישוב הקהילתי והיא הרבה יותר דומה לרמת השיתוף בקיבוץ המסורתי ואף עולה עליה.

מוזר שעוזי המיטיב כ"כ להתפאר בעסקי עמיעד המשותפים אינו ער לעובדה זו. עוזי, האם אתה מכיר עוד ישוב קהילתי שיש לו מפעל מסננים כ"כ מצליח? והוא גם בעלים של כמה אלפי דונמים?

הזר"ש עושה שימוש מניפולטיבי במילה 'שיתופי', ממש כמו שנאמני ארץ ישראל עושים שימוש מניפולטיבי במושגים נאמנות וארץ ישראל, כאילו שמי שלא איתם אינו נאמן וגם אינו מאמין בארץ ישראל.

הייתי מציע לכולם להגדיר את הקיבוץ המסורתי כקיבוץ הישן הוא הקיבוץ המסורתי, בחינה מעמיקה של ההסדרים החדשים יכולה להפתיע את מי שיעשה זאת שכן להערכתי, דווקא הקיבוץ המתחדש הינו בעל מאפיינים של שותפות הרבה יותר מאשר המסורתי שמזכיר יותר קולחוז השייך לצאר ולא לחבריו.

חומר למחשבה...
העתקת קישור