הקיבוץ השיתופי מול "רשת הביטחון" לאורי הייטנר
הוספת תגובה לדף  שיתופי-חדשני / רשת אי הביטחון - המשמעות המעבר ל'מודל רשת הביטחון', הוא הסרת מעטפת הביטחון האמיתי מעל החברים
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  הקיבוץ השיתופי מול "רשת הביטחון" לאורי הייטנר
תוכן ההודעה:  אורי ידידי
נכון אמריקה במערב, גם עוברים במיצרי גיברלטר להפליג אליה.
זוכר מדוע הלכו עשרות רבות ממאתיים הקיבוצים שעברו שינוי לשינוי? מדוע הפכו ל"קיבוץ מתחדש", כבר שכחת את המשבר, חדלות הפירעון, חוסר היכולת להעניק שירותיים בסיסים לחברים? סגירת הנהלת החשבונות והפקעת פקדונות החברים לשנים...
הדבר היחיד שבלט בתהליך, לא היתה רשת הביטחון המזוייפת שנפרשה לכולנו, כי ניתן אם כך לומר שגם לסמרטוטרים ברחובות העיר יש רשת בטחון, ריצפת האספלט הקשה, עליה הם דורכים ביום וישנים בלילה.
ממרום מושבך ברמת הגולן, בקיבוץ שידע לבצע שינויים בזמן שמצבו הכלכלי מאפשר זאת, וזה נהדר, אני מסיר את הכובע בפני אורטל, ומקווה שלעולם חוסן ולא תדעו את אשר חווינו אנו, ועוד לא מעט קיבוצים השכנים לך.
נכון שרשת הביטחון שנכפתה עלינו, בתקנות האגודה ודרכה לתקנות הקיבוץ המתחדש שלנו, עלינו לספק רשת בטחון לחלשים ולכאלה שבאמת לא נמצא פתרון לכלכלת ביתם.
נכון הוא שהתנאים לקבלת רשת הביטחון שבאה מכיסי, ומכיסי חברים רבים אחרים שעובדים קשה לפרנסתם, נוקשים ומחמירים, וזאת בכדי למנוע את החזרה לימינו השיתופיים, ימים שבהם עד שליש מהאוכלוסיה חייתה בשובה ובנחת במנעמי רשת הבטחון הקיבוצית.
כמה זמן אתה חושב שזה יימשך? כמה זמן נהיה מוכנים לשלם מעל מס ההכנסה, תשלומי הביטוח הלאומי והמיסוי הקהילתי והאזורי, עוד מס כבד, שמופנה לתשלומי רשת הביטחון? אני מניח שזה יתפוצץ, כי בסך הכול די נמאס לעבוד מעלות החמה עד צאת הנשמה, ולקבל לידך כל כך מעט. מצטער אוריהשיטה הזו לא עושה לי טוב בנשמה, עוד מעט ותקום שכונה קהילתית לידנו, כבר היום יש שוכרי דירות, חברים בעצמאות כלכלית ועוד שאינם משתתפים במיסוי, גם אגב אם זה בא לעזור לבני משפחתם, שנקלעו שלא בטובתם ל"קיבוץ המתחדש".
לגבי התיאור שלך על אמותות צדקה המספקות מזון ומזור לחברינו המותשים מהנסיון להתקיים בכבוד, מה אני אגיד לך אורי ידידי, זה נשמע לי די מוזר הסיפור הזה, אולי פה ושם, יש מצב כזה, אך יש לזכור שבניגוד לחצור הגלילית למשל שם הגמ"ח במרחק הליכה, הרי אצלנו לגמ"ח צריך לנסוע, לא ראיתי את רכבי הגמ"ח (חרדים בדרך כלל) סובבים בקיבוציינו, אולי נעלם מעיני.
לסיכום הנושא, כן ללא ספק רשת הביטחון הקיבוצית סופה לגווע, פשוט כי מספר המשלמים את המיסוי הרצחני יילך וייקטן, עד שזה פשוט לא יעבוד יותר.
גם הרעיון שהרשת שלכם תחזיק לעד, והקיבוץ השיתופי, לעולם חוסן, ובכן, כ"כ הרבה קיבוצים קרסו לידך וולידנו, שלא הייתי בונה על זה הרים וגבעות.
העתקת קישור