פלג מור - היאוש כנראה גדול מה?
הוספת תגובה לדף  חקיינות זולה - ההנהגה הקיבוצית מעבירה מסר לפיו אין עוד ערכיות קיבוצית ייחודית וכל שנותר הוא לחקות את דרכו של העולם החיצוני
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  פלג מור - היאוש כנראה גדול מה?
תוכן ההודעה:  פלג מור, במאמרו האחרון מבכה את לכת בנינו מעמנו, מדוע הבנים לא נשארו? פלג, מסתכל בקנאה על החרדים והדתיים, ועל העובדה שאצלם, הבנים חוזרים, ואני שואל, חוזרים לאן?
אם פלג היה בודק את המספרים בקיבוצים הדתיים, היה מגלה שרוב הבנים והבנות של הקיבוץ הדתי, יצאו מהקיבוצים (שרובם שיתופיים עדיין) והלכו כמו הבנים והבנות שלנו.
מסתבר שלמרות שהרביצו בהם תורה מחד, ואת תורת השיתופיות מאידך, זה לא צלח, הרוב הגדול עזב? למה עזב?
כי להבדיל מהחרדים שזו אופרה אחרת לגמרי של הצבת חומות בין החיים האמיתיים (ניתוק מהעיתונות, טלוויזיה, פלאפונים רגילים, ואפילו מחשבים, לא ללכת לצבא ועוד) לחיים בחוץ, זה פשוט לא יצלח פלג, ולא חשוב איזה מנהיגים יהיו לנו, אפילו אצל החרדים, יש ירידה בהנהגה, אין סנהדרין, אין פסיקות מהפכניות, יש הליכה בתלם.
אני שמח מאוד שבנותי השתיים, יצאו לחיות בתל אביב, לתור את העולם, לטעום, להריח, לשנות ולהשתנות.
כשאני קורא את ערגתו של פלג לדרכם של החרדים, מבחינת כזה ראה ועשה, אני שואל את עצמי, עד לאיזו נקודת יאוש צריך להגיע בכדי להגיע לערגה שכזו, למי?
אני מזכיר לך פלג, שב 1948 ןעד לא כול כך מזמן, היו 3 תנועות קיבוציות חילוניות, לכול אחת היתה דרך משלה, בקיבוץ הארצי ובקיבוץ המאוחד, היתה כמעט סגידה להנהגה הנבחרת.
אצלנו באיחוד לא ראו במנהיגות כמעט אלוהות, לא היה לנו שמש העמים ואפילו לא ירח.
באורח פלא אחוזי עזיבת הבנים די דומה בכול הקיבוצים, ללא הבדלי הנהגה.
עזיבת הבנים? אין לה דבר עם השינוי, לעניות דעתי, היום יש לבנים יותר למה לחזור מאשר קודם לכן.
צר לי פלג, אבל העזיבה של הבנים התחילה לפני 100 שנה עם נעיצת היתד בקיבוץ הראשון, וסביר להניח שתימשך לעד, כי זו דרכו של עולם.
"עוף גוזל" זה מה שאני שר לילדי, וגם אשיר לנכדי.
אני מציע לפלג, לנסות ולמצוא דרך בלבבו למה שקורה בקיבוצו שלו, היום הקיבוץ הבודד הוא נקודת המפתח לחיינו היום יומיים, לא התנועה ולא שמש העמים, אפילו לא ביבי.
העתקת קישור