מאמר יפה - הקיבוץ השיזורי - האם ניתן לקיימו?
הוספת תגובה לדף  נגד הרוח: שנינו ביחד וכל אחד לחוד - הקמת שתי קהילות - שיתופית ומופרטת - היא פתרון ראוי לקיבוצים בהם כל צד מנסה לכפות את עמדתו
שם הכותב:  עוזי בן צבי
מקום מגורים:  עמיעד
נושא / כותרת  מאמר יפה - הקיבוץ השיזורי - האם ניתן לקיימו?
תוכן ההודעה:  עזרא מעלה כאן רעיון שעל פניו הוא רעיון נהדר, 75% מהחברים יקימו חברה מתחדשת, ו 25% שמאמינים בשיתוף ימשיכו את החיים בחברה שיתופית.
מי שקורא את זה, זועק הללויה, איך לא חשבנו על זה ולמה בכול קיבוץ שבו עבר השינוי פחות או יותר באחוזים אלו, לא יתקיימו בו שתי קהילות.
באמת למה לא? כי....קודם כול, רוב מתנגדי השינוי כמו שאומר עזרא, הם הוותיקים, ה"מאמינים", אגב עזרא, אין דבר כזה מפגש באמצע בין חילוני לדתי, החילוני יאכל כשר, הדתי לעולם לא יאכל חזיר עם הכשר.
אם אקח את שלמדתי מאין ספור הצבאות בקיבוצי השינוי, הגיל הממוצע של מתנגדי השינוי הוא מעל גיל הפנסיה, הצעירים כחבריהם מאז ומעולם רוצים שינוי.
עכשיו אשאל את עזרא, איך עושים את זה, כול ענפי השירותים נסגרו, חדר האוכל מגיש ארוחת צהריים בלבד עם חברת קטרינג מהעיר הסמוכה, או מהקיבוץ הסמוך.
המכבסה גם היא סגורה ואיש מכבס לביתו, איך בדיוק ניתן לקיים את החברה השיתופית הזו, המגורים הרי מפוזרים בין כל בתי החברים, מדי מים, מדי חשמל, וארנונה, יושתו על החבר גם אם יהיה שיתופי.
נדמה לי עזרא, שבמקום לפזר הצעות שאין להן התכנות ביצועית, ונדמה לי שאליהו רגב נואש מהרעיון השיזורי.
מתי זה כן יכול לעבוד, כאשר תושבי ההרחבה הקהילתית, קבוצה חזקה כלכלית, יחליטו שהם משהו כמו קיבוץ עירוני וינהלו אורח חיים קיבוצי שיתופי, אולי אפילו יפעילו את חדר האוכל והמכבסה, אולי אז יוכלו הפנסינרים השיתופיים לחבור אליהם, אבל לצפות שהמתחדשים, ישלמו מס פרוגרסיבי, ממנו יקיימו הפנסיונרים הותיקים "קיבוץ שיתופי" ? סביר? גם אם ה"קיבוץ" הזה יקבל חלקו בדיבידנד של העסקים הקיבוציים (כמו שמגיע לחבריו) הסיכוי להשרדות הקיבוץ השיתופי הזה שמספר חבריו יילך ויפחת כול העת, קלושים.
ספר לנו על מתאר שנראה לך שיכול לעבוד, כול הרעיונות של קיבוץ שיזורי קרסו, אולי יש לך רעיון חדש, שיכול לעבוד, אם כן, לא נראה לי שתהיה התנגדות בקיבוצים המתחדשים לרעיון זה.
העתקת קישור