צודק השכן
הוספת תגובה לדף  בעולם המפותח חוזרים לגלות את יתרונותיו של השיתוף
שם הכותב:  צדדי
נושא / כותרת  צודק השכן
תוכן ההודעה:  זה נכון. אחד ההבדלים בינינו הוא שלא כל כך איכפת לי מה יש לשכן, ובלבד שיהיה לו מספיק. השיטה של לקצץ את הגבוהים כי זה לא הוגן להיות גבוה נראית לי לא כל כך לעניין.
אני מאמין באיזה מקום, והאמונה הזו נתמכת בלא מעט הוכחות, שעם תמריצים מתאימים כולם, כמעט, יכולים להרוויח יותר.אני גם מאמין שהשינוי בקיבוץ נעשה בין השאר כדי שכולם ישקיעו יותר. כדי שיסתכלו בעיקר על מה שהם עושים ומה הם מקבלים בתמורה, והרבה פחות על מה שאחרים עושים ומקבלים בתמורה ועוד פחות כדי שהקנאה וצרות העין (שהן תכונות אנושיות) לא יפגעו בקיבוץ, לא יגרמו למרוויחנים הגדולים לברוח ואפילו לא להתבייש בהצלחתם.
ועוד דבר אחד: היכולת של הקיבוץ לתגמל את גימלאיו קשורה גם ליכולות העבר שלו לייצר הון כלכלי(ולכן לצבור פנסיה)ואנושי (ולכן להשאיר בתוכו את בעלי היכולת). מהי פנסה הוגנת היא סוגיה לא פשוטה, שרבים עוד יידרשו לה. הציפייה שבעלי הכנסות גבוהות פשוט יעבירו מכספם לגימלאים לא הוכיחה את עצמה לאורך הדורות בקיבוץ. המחשבה של אנשים שמישהו יבוא וינהל להם את העניינים תמורת שכר נמוך משום שזה מה שהם רוצים לא נתמכת בעובדות. נכון שיש אנשים שקשה להם לחיות עם העובדות, אבל זה לא מפריע לעובדות עצמן לחיות.
ובנוסף: כאמור הייתי מזכיר. גם במהלך השינוי בקיבוצי. דאגנו לפנסיונרים כמיטב יכולתנו הדלה. מישכנו חלק מעתידנו לטובת הפנסיה הזו. דאגנו שהפנסיה תהיה חיצונית והפנסיונר לעולם לא יהיה תלוי ברצון הרשעים, כלומר שאר חברי הקיבוץ, למחייתו. שינוי, כמו כל דבר אחר, צריך לדעת לעשות. אבל גם צריך שיהיה מקור.
ואשר לטראומות שחוויתי כמזכיר: אכן לא היה קל, למרות זאת הייתי מזכיר מספר פעמים. אינני מתבייש בהיותי מזכיר. להיפך: אני אוהב את הקיבוץ, וזה המיצוי של הקיבוציות. בתפקיד זה אתה הקיבוץ. הגעתי למסקנה שאין דרך אחרת. זורקי בוץ לא היו מרתיעים אותי: אני רגיל לעבוד בבוץ. אבל מי שלא היה במקום הזה הרי רואה במזכירים ובמרכזי משק ובשאר מנהלים בקיבוץ חבורת מנוולים ושודדים. ואומר "אל יהא חלקי עימהם" לאמור: "לעולם לא אמלא תפקיד בקיבוץ". כך אוכל להמשיך לזרוק בוץ על כולם הישר מידי הטהורות שלא עשו רע לאיש (כי לא עשו כלום).
ולבסוף: תנוח דעתך. אחרי שהייתי שותף להובלת השינוי בקיבוצי, והקיבוץ משוגר למבלול ועובד - יצאתי החוצה. אני עובד חוץ בשכר שהוא מעט מעל לממוצע במשק והולם את השכלתי ונסיון חיי. עשיתי לביתי הקיבוצי כל מה שיכולתי. ראיתי בכך עשייה לביתי הפרטי, והסתפקתי בכך. ועדיין אני שייך למנוולים ולרעים. את אורח המחשבה הזה אני הרי מכיר: בעברי הרחוק הסתובבתי קצת בחוגי שמאל קיצוני. מסתבר שאו שאתה מנוול, וזה קל לגלות כי אתה נהנה מזה, או שאתה עושה דברם של המנוולים, וזה קל לגלות - כי אתה חושב אחרת ממני.
תהיה בריא וצודק.
העתקת קישור